Kateryna Zabarina nagrodzona J. Paelinck’s Prize for Young Researchers

20 czerwca 2018

Zabarina Kateryna1.jpgZ przyjemnością informujemy, że Pani Kateryna Zabarina, doktorantka WNE UW w Katedrze Statystyki i Ekonometrii, otrzymała nagrodę imienia profesora Jeana Paelincka przyznawaną obiecującym młodym badaczom na konferencji World Conference of the Spatial Econometrics Association (SEA) organizowanej przez Webster University w Wiedniu. Pani Zabarina została nagrodzona za artykuł pt. "Tessellation an an alternative aggregation method".

Gratulujemy!

Abstract: The sensitivity of statistical results to the choice of a particular zoning system is known as the Modifiable Areal Unit Problem. Level of aggregation is a significant factor determining results. Moving from point data to areal data, one should take into account aggregation and existence of spatial autocorrelation in the data. Though usually Voronoi tessellation is used in different study fields, this paper suggests it can be an alternative aggregation method to connect point and areal data in economics. Paper shows the possibility to calculate spatial average from point data and vice versa.

Biogram: Pani Kateryna Zabarina ukończyła studia licencjackie na Politechnice w Doniecku na specjalności „Cybernetyka Ekonomiczna”. W roku 2016 skończyła studia magisterskie na WNE UW na kierunku „Informatyka i Ekonometria” i obecnie jest doktorantką na WNE UW.