Jubileusz 70-lecia WNE UW
W 2023 roku mija siedemdziesiąt lat od momentu, gdy Uniwersytet Warszawski po raz pierwszy przyjął studentów na Wydział kształcący w obszarze ekonomii. Moment ten przyjmujemy za początek działalności naszego Wydziału.
Rok jubileuszowy to ważna okazja dla społeczności Wydziału – skłaniająca do refleksji, podsumowań i wspomnień. Aby przywołać nieco wspomnień właśnie – przedstawimy krótki rys historyczny naszego Wydziału.
Wydział został zawiązany w 1953 r. jako Wydział Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego, choć ekonomia jako taka nauczana była na UW od początku istnienia Uniwersytetu, początkowo na Wydziale Prawa i Administracji w ramach programu „nauk administracyjnych”. Mimo powracających pomysłów powołania jednostki ukierunkowanej na nauczanie ekonomii (jednym z prekursorów w tym zakresie był Fryderyk Skarbek, który zgłosił taki pomysł w 1819 roku), to aż do lat 1950-tych nauki ekonomiczne nie zostały wyodrębnione organizacyjnie na Uniwersytecie.
W 1950 r. utworzono Katedrę Ekonomii Politycznej, a 7 września 1953 r. powołano odrębny Wydział Ekonomii Politycznej, który miał swoją siedzibę w Pałacu Kazimierzowskim. Składał się on z sześciu katedr (Katedra Ekonomii Politycznej, Katedra Historii Myśli Ekonomicznej, Katedra Historii Gospodarki Narodowej Polski, Katedra Ekonomiki i Planowania Gospodarki Narodowej, Katedra Rachunkowości oraz Katedra Statystyki). W 1957 utworzono z kolei Katedrę Ekonometryki oraz Katedrę Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.
Okres aż do 1968 roku, mimo trudnych powojennych warunków gospodarczych, to okres rozkwitu Wydziału, przede wszystkim za sprawą wybitnych postaci – profesorów: Oskara Lange, Czesława Bobrowskiego, Edwarda Lipińskiego, Witolda Kuli czy Włodzimierza Brusa.
Po śmierci Oskara Langego (1965) oraz wskutek „wydarzeń marcowych” (1968), intensywność życia naukowego i dynamika rozwoju Wydziału osłabła. 30 marca 1968 r. studia na Wydziale Ekonomii Politycznej zostały rozwiązane, następnie zawieszono działalność Wydziału i przekształcono go w Instytut Nauk Ekonomicznych, w ramach Wydziału Nauk Społecznych. Instytut został ulokowany w budynku przy ul. Nowy Świat 69. W roku 1972 Wydział został przeniesiony do siedziby przy ulicy Długiej, gdzie funkcjonuje do dziś.
W 1977 r. na powrót odzyskał samodzielność: powołano do istnienia Wydział Nauk Ekonomicznych.
Lata 80. i 90. przyniosły ważne zmiany w prowadzonej dydaktyce. Pierwsze lata transformacji systemowej to także okres intensywnych kontaktów z zagranicznymi instytucjami i naukowcami. W okresie tym zajęcia na Wydziale prowadzili wybitni profesorowie z najlepszych uczelni zagranicznych, tacy jak prof. Leonid Hurwicz (laureat Nagrody Nobla z ekonomii w 2007 tok), prof. Stanisław Wellisz z Uniwersytetu Columbia, prof. Hal Varian (University of California, Berkeley), prof. Jan Werner (Univeristy of Minnesota) czy prof. Henryk Kierzkowski (Graduate Institute of International Studies).
Obecnie Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego może poszczycić się mianem najlepszej polskiej badawczej instytucji ekonomicznej, umiejscowionej również w gronie 3% najlepszych światowych jednostek naukowych z dziedziny ekonomii.
Wykładowcy WNE UW realizują ponad sześćdziesiąt krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, finansowych m.in. przez Unię Europejską, Narodowe Centrum Nauki czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na Wydziale organizowane są również cykliczne, prestiżowe konferencje naukowe. Programy kształcenia oferowane przez Wydział systematycznie uzyskują najwyższe lokaty w rankingach kierunków studiów czy wyróżniające oceny w procesie akredytacji PKA.
W roku jubileuszowym z wdzięcznością wracamy myślą do wielu pokoleń pracowników i absolwentów Wydziału.
Serdecznie zapraszamy do podzielenia się swoimi wspomnieniami z czasu studiów. Zachęcamy do złożenia wpisu w dedykowanej temu Księdze Jubileuszowej. Mamy nadzieję, że jej lektura wywoła wzruszenie i przywoła wiele ciepłych wspomnień studenckiego życia.