Wybierz język
pl gb

Sylwetki

Marcin Beme - fot. Mirek Kaźmierczak_216.jpgMarcin Beme
Studiował Ekonomię na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, Matematykę na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz Informatykę na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. 

W 2009 założył swoją trzecią firmę: Audiotekę – serwis oraz aplikację mobilną do słuchania audiobooków, której prezesem pozostawał do 2020 roku. W 2012  został „Człowiekiem Roku Internetu” magazynu Internet Standard.

W 2013 r. z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za promowanie kultury, wybitne osiągnięcia dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości oraz za promowanie polskiej myśli technicznej. W roku 2014 został Przedsiębiorcą Roku w kategorii Nowe Technologie w konkursie organizowanym przez EY.

 


Ryszard Bugaj - Foto Karol Serewis_Gallo .pngRyszard Bugaj
Polski polityk i ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Absolwent Wydział Ekonomii Politycznej (dawne WNE UW) z roku 1971. W 1989 r. uzyskał doktorat w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN.

Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. W 2007 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2020 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

 


Przemek Gacek - foto Mirek Kaźmierczak_346.jpgPrzemek Gacek
Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzonego przez UW we współpracy z Columbia University czteroletniego programu w zakresie International Public Affairs.

Karierę zawodową rozpoczął w 1999 roku w PwC w Londynie. W 2000 roku z grupą znajomych rozpoczął prace nad stworzeniem serwisu Pracuj.pl

Przemek Gacek za swoją działalność został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym w maju 2018 r. prestiżową nagrodą Polskiej Rady Biznesu, zwaną „biznesowym Oscarem”: za „wizję, która dzięki wykorzystaniu nowych technologii, wprowadziła nową jakość i zapoczątkowała nowe trendy na rynku w Polsce".

 


Zyta Gilowska - foto Piotr Molęcki_newspix.pl.pngZyta Gilowska
Ukończyła studia w Instytucie Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (dawniej WNE UW). Stopień doktora uzyskała w dziedzinie ekonomiki rolnictwa.

Polska ekonomistka, polityk i nauczyciel akademicki. Profesor nauk ekonomicznych, minister finansów oraz wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2001–2005 i 2007–2008 poseł na Sejm IV i VI kadencji.  Członkini Rady Polityki Pieniężnej w latach 2010–2013. Ponadto - członkini Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Odznaczona Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta oraz Odznaką honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”.

 


passent.jpgDaniel Passent
Dziennikarz i publicysta, wieloletni felietonista tygodnika „Polityka”. Pisarz, tłumacz, satyryk i dyplomata. W latach 1997–2002 ambasador RP w Chile.

Z wykształcenia był ekonomistą. Na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego studiował w latach 1956–1960. Ponadto kształcił się m.in. na Uniwersytecie Princeton (1962/1963) i Uniwersytecie Harvarda.

Daniel Passent został odznaczony przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1997). Wcześniej – również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

 


Marzena Rostek - fot. Mirek Kaźmierczak_98.jpg Marzena J. Rostek
Absolwentka studiów licencjackich WNE UW z 1999 r. Dyplom magisterski uzyskała na Katolickim Uniwersytecie Lowańskim, następnie na Uniwersytecie Amsterdamskim. Uzyskała tytuł doktora na Uniwersytecie Yale (2006), była stypendystką na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Jej badania koncentrują się na projektowaniu rynku, ze szczególnym uwzględnieniem skutków fragmentacji rynku i strategicznych zachowań dużych graczy.

Zawodowo związana z Juli Plant Grainger Distinguished Chair of Economics, University of Wisconsin-Madison.
Prof. Rostek jest obecnie redaktorem Journal of Economic Theory i oraz pełni funkcję Associate Editor w czasopismach Econometrica, Economic Theory, Economic Theory Bulletin i Journal of Economic Literature. Pełni funkcję członka zarządu Finance Theory Group oraz członkiem Society for the Advancement of Economic Theory.

 


Irena Szewińska - robertjaniszewski.com-8448.jpgIrena Szewińska
Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (1970), o specjalizacji: ekonomia transportu.

Polska lekkoatletka uprawiająca biegi sprinterskie i skok w dal. Po zakończeniu kariery - działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. Dama Orderu Orła Białego.

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich, szesnastokrotna medalistka mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 6 w hali). Wielokrotna reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy.

W 1974 r. agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie. Czterokrotnie wybierana na najlepszego sportowca Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. W 2021 w specjalnym plebiscycie „Przeglądu Sportowego” została uznana za polskiego sportowca stulecia.

 


Marcin Święcicki - WNE inauguracja 016.jpgMarcin Święcicki
Absolwent studiów magisterskich WNE UW (1971). Był stypendystą i absolwentem studiów podyplomowych z ekonomii George Washington University (1976) i Uniwersytetu Harvarda (1985).

W latach 1989–1991 minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Prezydent miasta stołecznego Warszawy w latach 1994–1999. Poseł na Sejm X, II, VII i VIII kadencji (1989–1991, 1993–1996, 2011–2019). 

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 


Katarzyna Zajdel-Kurowska - fot. Mirek Kaźmierczak_637.jpgKatarzyna Zajdel-Kurowska
Ekonomistka z bogatym doświadczeniem w sferze finansów, zarówno w sektorze publicznym, prywatnym, jaki i międzynarodowym. Absolwentka WNE UW. 

Pierwsza Polka na stanowisku dyrektora wykonawczego w Grupie Banku Światowego. 
Była członkini Zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz wiceminister finansów.  
Przedstawicielka Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Europejskim Banku Inwestycyjnym. 

Przed rozpoczęciem kariery w sektorze publicznym pracowała w Citibank Handlowy (1998‐2007), gdzie pełniła m.in. funkcję głównego ekonomisty. Entuzjastka celów zrównoważonego rozwoju. Członkini Rady UN Global Compact Network Poland, Rady Uczelni Uniwersytetu Warszawskiego oraz ING Banku Śląskiego. Obecnie doradza prezesowi Zarządu PFR w obszarze odbudowy Ukrainy