O Wydziale
Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego istnieje od 1953 roku. Fundamentem jego działania jest jedność nauki i nauczania, dlatego równą wagę przykłada się zarówno do wysokiego poziomu działalności naukowo-badawczej jak i dydaktycznej. Znajduje to odzwierciedlenie w czołowych pozycjach krajowych i międzynarodowych rankingów oraz zestawień, oceniających jakość kształcenia oraz dorobek i potencjał badawczy.

Najlepsza jednostka badawcza w Polsce i czołowa w Europie
Potwierdzeniem światowego poziomu badań naukowych, prowadzonych przez pracowników Wydziału są liczne publikacje w polskich i zagranicznych prestiżowych czasopismach naukowych oraz czołowe miejsca w bazie RePEc, która klasyfikuje ośrodki badawcze z całego świata, biorąc pod uwagę liczbę badaczy, udostępniających swoje publikacje naukowe oraz wskaźnik udostępnionych prac z zakresu ekonomii.
Wydział Nauk Ekonomicznych jest najlepszą polską badawczą instytucją ekonomiczną oraz znajduje się w 10% najlepszych na świecie instytucji ekonomicznych, jako najlepsza badawcza instytucja ekonomiczna w Polsce i jedyna z naszego kraju sklasyfikowana tak wysoko. Według RePEc IDEAS, członek naszego Wydziału niezmiennie plasuje się na pierwszym miejscu wśród ekonomistów w Polsce (w lutym 2025 r. na 781 osób w rankingu) i wśród 1% najlepszych ekonomistów na świecie.
Na Wydziale realizowanych jest obecnie ponad sześćdziesiąt krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, finansowanych przez Unię Europejską, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na początku 2020 r. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC), przyznająca granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych, wyróżniła prestiżowym Consolidator Grant dr hab. Annę Matysiak, której projekt „LABFER: Globalizacja i zmiany w rynku pracy a płodność” jest realizowany na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Struktura naukowa Wydziału kilkanaście Katedr, jak również liczneośrodki badawcze. Wydział zatrudnia ponad stu pracowników naukowych, w tym ośmiu profesorów zwyczajnych, jednego profesora nadzwyczajnego i 29 profesorów uczelni. (listopad 2021)
Pracownicy Wydziału są członkami komitetów redakcyjnych dwóch ważnych serii monografii naukowych z dziedziny ekonomii: anglojęzycznej Polish Studies in Economics, wydawanej przez prestiżowe wydawnictwo naukowe Peter Lang, oraz polskojęzycznej - Badania Ekonomiczne, publikowanej we współpracy z Wydawnictwami Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2008 r. Wydział prowadzi serię wydawniczą Working Papers oraz czasopismo naukowe Central European Economic Journal.
Od ponad 10 lat Wydział jest organizatorem i współorganizatorem prestiżowych, odbywających się cyklicznie konferencji, m. in.: Warsaw International Economic Meeting, Innowacyjna gospodarka. Rola polityki ekonomicznej, czy ICEA Warsaw Money-Macro-Finance Conference.
Wydział Nauk Ekonomicznych posiada kategorię naukową A w ocenie Komisja Ewaluacji Nauki, przeprowadzanej dla Ministerstwa Edukacji i Nauki.
WNE UW jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który może się poszczycić aż trzema Certyfikatami Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Świadczą one o dobrych praktykach w zakresie jakości kształcenia, innowacyjności oraz udokumentowanymi i regularnymi osiągnięciami naukowymi studentów i absolwentów.
lider krajowych i zagranicznych rankingów
Studia Wydziału Nauk Ekonomicznych zajmują czołowe lokaty zarówno w rankingach i zestawieniach krajowych, jak i zagranicznych.
Studia ekonomiczne, oferowane przez Uniwersytet Warszawski zwyciężyły w opracowanym przez dziennik “Rzeczpospolita” w ostatnim rankingu studiów ekonomicznych, prowadzonych przez uczelnie nieekonomiczne. W rankingu kierunków studiów magazynu “Perspektywy” z 2024 r., klasyfikującego najpopularniejsze kierunki studiów, prowadzone na polskich uczelniach akademickich - kierunki “Ekonomia” oraz „Informatyka i ekonometria” realizowane na Wydziale Nauk Ekonomicznych po raz kolejny okazały się najlepszymi w Polsce. Program „Finanse i rachunkowość” uplasował się na drugim miejscu w kraju.
Trzy kierunki studiów prowadzone przez Wydział Nauk Ekonomicznych otrzymały prestiżowe Certyfikaty doskonałości Polskiej Komisji Akredytacyjnej, świadczące o dobrych praktykach w zakresie jakości kształcenia, takimi jak np. innowacyjność oraz udokumentowanymi, regularnymi osiągnięciami naukowymi studentów i absolwentów. Wydział Nauk Ekonomicznych jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który może poszczycić się aż trzema Certyfikatami Doskonałości Kształcenia.
Studia magisterskie prowadzone przez Wydział Nauk Ekonomicznych są corocznie wysoko oceniane w światowym rankingu Eduniversal Best Masters Ranking. W 2024 r. cztery kierunki studiów prowadzone na WNE zajęły wysokie lokaty - Data Science and Business Analytics zajął pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, kierunek Quantitative Finance zajął 2. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, a kierunki International Economics oraz Informatyka i Ekonometria zajęły czwarte miejsca w Europie Środkowo-Wschodniej.
Z kolei w niezależnym rankingu metrycznym EduRank klasyfikującym 14 131 uczelni ze 183 krajów, Uniwersytet Warszawski plasuje się na pierwszym miejscu wśród polskich uczelni dla obszarów naukowych: International Economics, Political Economy, Finance oraz Econometrics and Mathematical Economics.
innowacyjne i specjalistyczne kierunki studiów
Obecnie na studiach I i II stopnia, na Wydziale Nauk Ekonomicznych kształci się ponad 2 tys. studentów. Oferta Wydziału obejmuje trzy podstawowe kierunki, realizowane na studiach licencjackich i magisterskich: Ekonomię, Finanse i rachunkowość oraz Informatykę i ekonometrię, a także wysokospecjalistyczne programy, w tym unikalne anglojęzyczne, nastawione na dynamiczny rynek pracy studia: Data Science and Business Analytics, Quantitative Finance czy International Economics. We współpracy z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, Wydział realizuje interdyscyplinarną specjalność na studiach licencjackich “Międzykierunkowe studia ekonomiczno-matematyczne”.
W ramach współpracy Uniwersytetu Warszawskiego w Sojuszu 4EU+, na Wydziale Nauk Ekonomicznych od 2025 r. realizowany będzie program „European Environmental Economics and Policy” - wspólnych, dwuletnich studiów magisterskich, realizowany przez pięć uczelni członkowskich: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet Kopenhaski i Uniwersytet w Mediolanie. I rok studiów realizowany będzie na Uniwersytecie Kopenhaskim, II rok studiów będzie można podjąć na jednym z uniwersytetów Sojuszu - na Uniwersytecie Warszawskim studia będą organizowane przez Wydział Nauk Ekonomicznych.
Wydział prowadzi również trzy kierunki studiów podyplomowych: Analityka danych z wykorzystaniem języka SQL (w bazach danych Oracle) oraz narzędzi Business Intelligence (Power BI i Tableau), Data Science w zastosowaniach biznesowych - praktyczne warsztaty oraz Ekonomiczna analiza danych w programie Microsoft Excel i języku programowania VBA.
Oferta studiów jest stale aktualizowana i wzbogacana, m.in. dzięki dynamicznej współpracy z działającą przy Wydziale Radą Pracodawców - ciałem doradczym w zakresie budowania relacji między uczelnią a biznesem oraz dostosowywania dydaktyki nauk ekonomicznych do potrzeb rynku.
międzynarodowe standardy
Dzięki aktywnej współpracy międzynarodowej oraz bogatej ofercie studiów anglojęzycznych, Wydział Nauk Ekonomicznych posiada wysoki stopień umiędzynarodowienia - ponad 25% studentów stanowią studenci zagraniczni. Studenci międzynarodowi studiujący na WNE UW stanowią 20% wszystkich studentów międzynarodowych studiujących na Uniwersytecie Warszawskim.
Potwierdzeniem międzynarodowych standardów kształcenia, realizowanego na Wydziale jest pełna akredytacja ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) - wszystkich 9 modułów, dla kierunku „Finanse i Rachunkowość” / "Finanse, Inwestycje i Rachunkowość" oraz dla specjalności „Ekonomia Przedsiębiorstwa” oraz 8 modułów dla kierunku „Finance, International Investment and Accounting”.
Studenci i studentki WNE UW od lat odnoszą sukcesy w prestiżowych krajowych i zagranicznych konkursach branżowych oraz uzyskują granty dla młodych badaczy. Z ostatnich wyróżnień - w 2024 r. reprezentanci Wydziału zajęli 4. miejsce w międzynarodowym konkursie Rotman International Trading Competition.
świetne perspektywy zawodowe
Studenci Wydziału, aktywnie działający w ruchu naukowym, angażują się we współpracę z czołowymi pracodawcami na polskim i zagranicznym rynku z zakresu bankowości, audytu, doradztwa podatkowego oraz biznesowego, takimi jak Deloitte, EY, Goldman Sachs, KPMG, PWC, PKO BP, PZU czy Citi Handlowy.
Studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego są solidną podstawą do pracy zawodowej, a absolwenci Wydziału cieszą się uznaniem jako wybitni eksperci sfery naukowej oraz życia gospodarczego. Wyniki ostatniego rankingu dziennika “Rzeczpospolita”, tworzonego na podstawie danych Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) pokazują, że absolwenci Wydziału osiągają najwyższe średnie zarobki w Polsce, w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu.