Rankingi i wyróżnienia

Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego - jako najlepsza jednostka badawcza w Polsce i czołowa w Europie, cieszy się wysokim poziomem działalności naukowo-badawczej oraz dydaktycznej. Potwierdzeniem tego są z pewnością liczne publikacje w prestiżowych czasopismach, jak również wysokie noty w międzynarodowych rankingach.


Najlepsze kierunki ekonomiczne w Polsce - Perspektywy 2024

W ogólnopolskim rankingu uczelni wyższych oraz kierunków studiów magazynu Perspektywy, kierunki Ekonomia oraz Informatyka i ekonometria realizowane na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, po raz kolejny okazały się najlepszymi w Polsce w Rankingu Kierunku Studiów 2024 Perspektyw.logo-rks-2024.png

Kierunek Ekonomia zawdzięcza swój wynik m.in. maksymalnej nocie 100 punktów aż w 6 kryteriach rankingu: Wynagrodzenia i Zatrudnienie absolwentów Programu, Ocena działalności naukowej jednostki, Uzyskane akredytacje oraz Publikacje, a także bliskiej maksymalnej ocenie (97,5) w kryterium Jakość osób przyjętych na studia. 

Z kolei kierunek Informatyka i ekonometria dodatkowo prócz powyższych, otrzymał wszystkie możliwe do uzyskania punkty w kategoriach Ocena przez kadrę akademicką oraz za część oceniającą współpracę międzynarodową - Publikacje we współpracy zagranicznej.

Program Finanse i rachunkowość Wydziału Nauk Ekonomicznych UW w tym samym rankingu z wynikiem 93,7, uplasował się na drugim miejscu w kraju. Maksymalną ocenę 100 pkt program WNE UW otrzymał w kategorii mierzącej potencjał akademicki  „Ewaluacja działalności naukowej”, wysoko oceniono także jakość kandydatów na studia (92,3 pkt), mierzoną wynikami egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym osób rozpoczynających studia kierunkowe.

Szczegółowe informacje dotyczące rankingu w grupie kierunków ekonomicznych znajdują się na stronie magazynu Perspektywy.


logo_best_masters2024.png4 Programy w prestiżowym zestawieniu

W rankingu Eduniversal Best Masters 2024, 4 programy studiów magisterskich Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego znalazły się na czołowych lokatach rankingu.

  • Kierunek „Data Science and Business Analytics”  - 1. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej w kategorii ‘Data analytics’
    • ranking kategorii znajduje się tutaj 
  • Kierunek „Quantitative Finance” – 2. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, w kategorii ‘Financial Markets’
    • pełny ranking kategorii dostępny jest na stronie
  • Kierunek „International Economics” – 4. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, kategoria ‘Ekonomia’ 
    • pełny ranking kategorii dostępny jest tutaj 
  • Kierunek „Informatyka i ekonometria” - 4. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, w kategorii ‘Zarządzanie systemami informatycznymi’ 

Ranking Best Masters to zestawienie studiów magisterskich i MBA. W tegorocznym badaniu oceniono ponad 22 000 programów, oferowanych przez blisko 4000 uczelni ze 154 krajów, z czego w samym rankingu ostatecznie znalazło się 5416 najlepszych kierunków.

Pełny opis rankingu dostępny jest na stronie Eduniversal Best Masters Ranking 2024: https://www.best-masters.com/


Rzeczpospolita logo.pngNajlepsze studia ekonomiczne w Polsce - ranking "Rzeczpospolita"

Studia ekonomiczne Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyły w ostatnim rankingu studiów ekonomicznych, prowadzonych przez uczelnie nieekonomiczne. Ranking uczelni i studiów ekonomicznych „Rzeczpospolitej”, którego partnerem merytorycznym jest Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy, bazuje na danych z ogólnopolskiego Systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych (ELA) oraz zestawieniach z systemu POL-on, czyli Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce.

Uniwersytet Warszawski jest zdecydowanym liderem pod względem potencjału naukowego. Studia ekonomiczne Uniwersytetu zostały także wysoko ocenione w pozostałych trzech kategoriach rankingu: kariery absolwentów, jakości nauczania oraz umiędzynarodowienia jednostek.

W najwyżej punktowanej kategorii rankingu - karier absolwentów – 40 procent udziału w końcowym wyniku rankingu, Uniwersytet Warszawski zajął I miejsce, spośród 23 ocenianych uczelni, w podkategorii „średnie zarobki Absolwentów w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu” - 4539,30 zł oraz „najwyższe średnie zarobki w relacji do średniego wynagrodzenia w powiatach ich zamieszkania”.

W kategorii  ‘Umiędzynarodowienie’, twórcy rankingu podkreślili  wysokie umiędzynarodowienie Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, wyrażające się m.in. liczbą studentów cudzoziemców do liczby wszystkich studentów.

Więcej informacji znajduje się na stronie dziennika "Rzeczpospolita".


Polska Komisja Akredytacyjna logo.pngPrestiżowe Certyfikaty Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Wydział jako jedyny w Polsce otrzymał 3 prestiżowe Certyfikaty Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W momencie oceny, wszystkie prowadzone przez nasz Wydział Programy zostały uwzględnione w zestawieniu.

Kompleksową akredytację „Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu” otrzymały kierunki:

„Ekonomia” - studia pierwszego i drugiego stopnia, wraz z prowadzonymi w momencie oceny specjalnościami: 

  • Ekonomia międzynarodowa
  • Ekonomia przedsiębiorstwa
  • International Economics 
  • oraz dwie specjalności, realizowane na poziomie licencjackim wspólnie z innymi wydziałami UW: Międzykierunkowe Studia Ekonomiczno-Matematyczne (MSEMAT) z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW; Międzykierunkowe Studia Ekonomiczno-Menedżerskie (MSEMEN) z Wydziałem Zarządzania UW

oraz „Informatyka i ekonometria” - studia pierwszego i drugiego stopnia, 

  • w tym anglojęzyczna specjalność studiów II stopnia Data Science.

„Finanse, inwestycje i rachunkowość” – studia pierwszego i drugiego stopnia nagrodzono z kolei w kategorii „Otwarty na świat – doskonałość we współpracy międzynarodowej”.

W ramach studiów uwzględniono specjalności:

  • Finanse publiczne i podatki na I i II stopniu
  • Quantitative Finance, specjalność w języku angielskim, na II stopniu,
  • Finance and International Investment, specjalność studiów I stopnia, prowadzona w języku angielskim.