Wybierz język
pl gb

Misja, wizja i strategia

WNE_łącznik.jpgMinęło już siedem dekad odkąd Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego kształci wybitnych specjalistów z ekonomii i dyscyplin pokrewnych. W 1953 r. utworzony został bowiem Wydział Ekonomii Politycznej UW, którego WNE jest kontynuatorem.

Zapraszam Państwa do zapoznania się z dokumentem pn. Strategia WNE UW na lata 2023-2032. Składa się on z sześciu części. W pierwszej określono fundamenty strategiczne, tj. misję, wizję i wartości WNE. W drugiej, trzeciej i czwartej przedstawiono cele oraz działania strategiczne w trzech obszarach uznawanych za główne pola działalności Uniwersytetu i Wydziału, to jest w obszarze badań naukowych, działalności dydaktycznej oraz współpracy z otoczeniem zewnętrznym. W części piątej odniesiono się do kwestii wsparcia zawodowego rozwoju pracowników Wydziału i przyjaznych warunków pracy, które są kluczowe dla osiągnięcia celów w trzech wymienionych wcześniej obszarach. W szóstej części przedstawiono system wdrażania i monitorowania realizacji Strategii WNE.

Strategia Wydziału została wypracowana w oparciu o model partycypacyjny: poprzedzona została serią spotkań z pracownikami, doktorantami, studentami i innymi interesariuszami Wydziału. Znaczący wkład w powstanie Strategii wniosły dyskusje, które odbywały się przy okazji wydziałowej konferencji, w Zespole ds. Strategii i w czasie spotkań Rady Pracodawców. Formułując Strategię Wydziału Nauk Ekonomicznych na dekadę 2023-2032 odwołaliśmy się także do Strategii Alma Mater, której kluczowe grupy celów odnoszą się do doskonałości badawczej, jakości dydaktyki, warunków środowiska pracy, cyfryzacji, budowania wspólnoty oraz umiędzynarodowienia.

Jestem głęboko przekonana, że najcenniejszym zasobem Uniwersytetu i Wydziału są zasoby ludzkie. Optymalny rozwój ww. zasobów jest niezbędny z punktu widzenia realizacji misji Wydziału i osiągania innych celów jego działalności. Duże znaczenie odgrywa synergia poszczególnych obszarów działalności Wydziału. Nie można wyobrazić sobie efektywnego oddziaływania na otoczenie bez badań naukowych i dydaktyki na najwyższym poziomie. Czynnikiem koniecznym dla skutecznego prowadzenia działalności badawczej oraz kształcenia studentów jest wsparcie rozwoju zawodowego pracowników i stworzenie dla nich satysfakcjonujących warunków pracy.

Mam nadzieję, iż za kilka lat z dumą spojrzymy wstecz, ciesząc się z realizacji naszych celów strategicznych i umocnienia pozycji Wydziału jako lidera w działalności badawczo-dydaktycznej w zakresie ekonomii i nauk pokrewnych w Polsce i Europie Środkowej.

Dr hab. Gabriela Grotkowska, prof. ucz.
Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych UW
Warszawa, listopad 2023 r.