dr Katarzyna Rosiak-Lada, adiunkt WNE UW i ekspert niezależnych ośrodków badań ekonomicznych

lada.jpg1. Jakiego typu decyzje musi Pani podejmować w pracy?

Oprócz pracy adiunkta na Wydziale Nauk Ekonomicznych, pracuję jako ekspert dla kilku instytutów naukowych oraz firm doradczych. Jest to praca, która wymaga dużej wiedzy merytorycznej, a podejmowane przeze mnie decyzje dotyczą zastosowania odpowiednich narzędzi analitycznych oraz rzetelnej interpretacji wyników.

2. Czy studia na Uniwersytecie Warszawskim są przydatne w pracy?

W mojej pracy w przeważającej mierze wykorzystuję wiedzę, którą zdobyłam podczas studiów (na Wydziale Nauk Ekonomicznych oraz na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki). Jest to wiedza unikalna i specjalistyczna. Ponadto podczas studiów poznałam wiele wartościowych osób (w tym męża), z którymi do dziś utrzymuję kontakt, także na stopie zawodowej.

3. Jakie przedmioty ze studiów na WNE UW okazały się najbardziej przydatne?

Pracuję jako ekonometryk, zatem najbardziej przydatne były przedmioty dotyczące bezpośrednio ekonometrii: ekonometria, analiza szeregów czasowych oraz rozmaite zajęcia laboratoryjne, na których nauczyłam się korzystać z kilku programów do ekonometryczno-statystycznej obróbki danych. Dodatkowo, ponieważ zajmuję się głównie modelowaniem makroekonomicznym, ogromne znaczenie ma zdobyta wiedza z zakresu makroekonomii.