Katedra Transformacji Technologicznej
Katedra Transformacji Technologicznej jest przestrzenią dla multidyscyplinarnych badań w obszarze transformacji technologicznej. Badania prowadzone przez zespół Katedry obejmują m.in. określenie skutków i opis przemian wynikających z transformacji technologicznej na różnych rynkach (w tym powstawanie nowych), oraz identyfikację warunków niezbędnych dla osiągania z niej korzyści (zarówno z perspektywy sektorów prywatnego, publicznego i społecznego, jak i z perspektywy konsumentów/ek). Transformacji technologicznej towarzyszą także głębokie zmiany w strukturze demograficznej Europy i świata. Paradygmat ‘life course’, analizowany przez część zespołu, pozwala lepiej zrozumieć konsekwencje transformacji technologicznej dla trajektorii życia w obszarze wyborów rynkowych (np. związanych z kształtowaniem się kapitału ludzkiego, rynkiem pracy) czy pozarynkowych (np. dzietność, transfery prywatne).
Badania prowadzone przez Katedrę Transformacji Technologicznej dotyczą m.in następujących zjawisk:
- Transformacja cyfrowa. Zrozumienie mechanizmów uruchamianych przez procesy platformizacji i datafikacji. Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości danych i ich wykorzystanie przez przedsiębiorstwa i instytucje publiczne- podmioty sektora rządowego i samorządowego, a również uczelnie. Nowa organizacja produkcji i dystrybucji, zmiany w strukturze konsumpcji. Globalni liderzy cyfryzacji a międzynarodowe stosunki gospodarcze.
- Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Inwestowanie w umiejętności cyfrowe i rozwój sztucznej inteligencji w sposób gwarantujący zdobycie zaufania ludzi. Zmiany na rynku pracy wynikające z automatyzacji i robotyzacji. Polityki makroekonomiczne a również regionalne i lokalne wspierające działalność przedsiębiorstw innowacyjnych (zwłaszcza małych i typu start-up) i ułatwiające dostęp do zewnętrznych środków finansowania ekspansji. Rozwój nowych kompetencji. Przyszłość edukacji, w tym edukacji wyższej.
- Zrównoważony rozwój i demokratyczne społeczeństwo. Wykorzystanie nowych technologii do stworzenia neutralnej klimatycznie gospodarki i zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów. Wyzwania w polityce makroekonomicznej wynikające z zielonej transformacji. Wyzwania dla organizacji i finansowania zielonej transformacji w warunkach wielopoziomowego zarządzania (multi-level governance). Koncepcja smart city. Zwalczanie dezinformacji, promowanie społecznych i etycznych norm w przestrzeni cyfrowej.
Kierownik katedry
Pracownicy


Association for Cultural Economics Poland
Warszawski Ośrodek Badań Finansów Publicznych

DELab UW

DELab UW
