Wybierz język
pl gb

Projekty

Projekty

NCBR

Grant VI Konkursu Gospostrateg w zakresie Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych Narodowego Centrum Badan i Rozwoju pt. "Monitorowanie działalności innowacyjnej firm i ocena skutków regulacji jako wsparcie dla polityki gospodarczej"

 

Kierownik dr hab. Krzysztof Szczygielski, prof. ucz.
Pomysłodawczyni dr hab. Anna Białek-Jaworska
Uczestnicy z ramienia Katedry prof. dr hab. Barbara Liberda, dr Karolina Goraus-Tańska, dr Radosław Wolniak, Marek Żukowski
Okres realizacji 01.02.2022 – 01.02.2025
Budżet 2 847 680,01 PLN

Wniosek na projekt złożony przez konsorcjum składające się z Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Finansów oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zajął drugie miejsce na liście rankingowej i otrzymał dofinansowanie w kwocie 2 847 680,01 PLN.
Projekt ze strony Uniwersytetu Warszawskiego został opracowany w Katedrze Innowacji i Rozwoju WNE UW, kierownikiem Projektu jest dr hab. Krzysztof Szczygielski, prof. ucz., zaś jego pomysłodawczynią dr hab. Anna Białek-Jaworska. Liderem całego projektu jest Uniwersytet Warszawski, a podmiotem wdrażającym Ministerstwo Finansów. 
Projekt ma na celu:

  • wypracowanie instrumentów oceny skutków rozwiązań podatkowych dla rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw i przedsiębiorczości osób fizycznych,
  • określenie metod poprawy jakości systemów informacyjnych ewidencji podatkowej i bilansu płatniczego oraz obniżenia obciążeń administracyjnych przedsiębiorców,
  • oszacowanie skali zjawiska międzynarodowego transferu zysków związanego m.in. z prawami własności intelektualnej,
  • ocenę efektów spillover firm zagranicznych dla innowacyjności i konkurencyjności firm krajowych oraz
  • zaproponowanie rozwiązań metodologicznych pomiaru potencjału innowacyjnego mikrofirm z uwzględnieniem różnych systemów ewidencji księgowej oraz możliwości uzyskania ulg na B+R i IP box.

Projekt „Monitorowanie działalności innowacyjnej firm i ocena skutków regulacji jako wsparcie dla polityki gospodarczej” zakłada wsparcie Ministerstwa Finansów w działalności analitycznej z wykorzystaniem zasobów dwóch renomowanych uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
W ramach Konkursu, pozytywnie oceniono i zakwalifikowano do dofinansowania jedynie 4 wnioski spośród 31 złożonych, natomiast w zakresie zagadnienia badawczego nr 4 „Obszar pułapki słabości instytucji”, wniosek złożony przez Konsorcjum był jedynym, który uzyskał finansowanie. 


NCNGrant Narodowego Centrum Nauki, program OPUS, pt. „Technologiczne systemy innowacji w Europie - analiza ilościowa na poziomie mikro”

Kierownik dr hab. Krzysztof Szczygielski, prof. ucz.
Okres realizacji 01.02.2022 – 01.02.2025
Budżet 785 900 PLN

Celem projektu jest ocena funkcjonowania technologicznych systemów innowacji w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego na podstawie analizy działalności patentowej i publikacyjnej firm oraz sektora nauki oraz finansowania innowacji przez podmioty publiczne i prywatne.

Zarówno ekonomia neoklasyczna jak i nurt ewolucyjny („schumpeterowski”) dostrzegają złożoną naturę procesów innowacyjnych i ich zbiorowy charakter. W ramach ekonomii ewolucyjnej pojawia się w związku z tym koncepcja „systemów innowacji”, której najbardziej znanym zastosowaniem jest teoria „narodowych systemów innowacji”, stworzona na przełomie lat 1980-tych i 1990-tych. Projekt opiera się na nieco nowszej i bardzo obiecującej koncepcji „technologicznych systemów innowacji” zaproponowanej przez Hekkerta i in (2008). Zgodnie z tą koncepcją rozwój danej technologii w gospodarce zależy od tego, czy system złożony z firm i podmiotów publicznych spełnia następujące funkcje: „przedsiębiorczość”, „tworzenie wiedzy”, „rozprzestrzenianie wiedzy”, „ukierunkowywanie poszukiwań”, „tworzenie rynków”, „mobilizowanie zasobów”, „legitymizacja zmian”.

W projekcie zaproponowano ilościową analizę trzech z powyższych funkcji: „tworzenie wiedzy”, „rozprzestrzenianie wiedzy” i „mobilizowanie zasobów”. W tym celu obliczone zostaøy miary wypełniania przez technologiczne systemy innowacji tych funkcji, oparte na danych o aktywności patentowej i publikacyjnej, a także na finansowaniu start-upów. Przeprowadzono analizę ekonometryczna w oparciu o wygenerowane wskaźniki. 


NCNGrant Narodowego Centrum Nauki, program SONATA, pt. „Małżeństwo i schematy wspólnego opodatkowania a nierówności"

Kierownik dr Karolina Goraus-Tańska
Okres realizacji 11.2022 – 11.2025
Budżet 360 800 PLN

Coraz większą uwagę przywiązuje się do analiz wpływu efektów polityki fiskalnej na redystrybucję dochodu i podaż pracy, które są niezbędnym krokiem do zapewnienia, że wdrażane instrumenty osiągają założone cele. W przypadku wielu instrumentów podatkowych i świadczeń, głównym celem jest zmniejszenie nierówności dochodowych, które zazwyczaj mierzone są na poziomie gospodarstwa domowego, przy uśrednieniu całkowitego dochodu gospodarstwa domowego dla poszczególnych jego członków. Ten projekt skupia się na instytucji małżeństwa i jej związku z nierównościami. Jego celem jest wyjście poza koncepcję „średniego dochodu na członka gospodarstwa domowego” i przeanalizowanie dochodów indywidualnych poszczególnych osób, weryfikując, w jaki sposób samo małżeństwo może zmienić podaż pracy i prawdopodobieństwo osiągnięcia potencjalnego dochodu przez każdego z małżonków oraz jakie są skutki schematów wspólnego opodatkowania na dochody i podaż pracy zamężnych kobiet i mężczyzn. Analizy obejmą kraje Unii Europejskiej (UE), ze szczególnym uwzględnieniem Polski.


Inicjatywa doskonałościGrant z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB), działanie I.3.9 „Mobilność i nierówności przez pryzmat nowych cyfrowych źródeł danych”, pt. „Gender inequalities in scientific careers”

 

 

 

Kierownik dr Karolina Goraus-Tańska
Uczestnicy prof. ucz. dr hab. Krzysztof Szczygielski, dr Karolina Goraus-Tańska, dr Jacek Lewkowicz
Okres realizacji 02.2022 – 02.2023
Budżet 39 900 PLN

Kobiety nadal są niedostatecznie reprezentowane w nauce, zwłaszcza na najwyższym szczeblu. Istnieją również pewne dowody na różnice między płciami w produktywności naukowej w cyklu życia, ale dostępne analizy empiryczne są skąpe, częściowo ze względu na ograniczenia danych. Projekt ten koncentruje się na karierach kobiet i mężczyzn w nauce i ma na celu zweryfikowanie, czy istnieją różnice w ich ścieżkach kariery, intensywność publikacji w latach po obronie doktorskiej, czy też w częstości porzucania kariery naukowej. Naszym celem jest wykorzystanie unikalnego cyfrowego źródła danych na temat kamieni milowych kariery naukowców (np. zdobywania kolejnych stopni naukowych) oraz ich publikacji. W pierwszej kolejności postaramy się przeanalizować, czy okres między uzyskaniem kolejnych tytułów naukowych różni się istotnie między kobietami a mężczyznami. Dodając do tego informacje o publikacjach, postaramy się zweryfikować, czy łączna ilość i jakość publikacji (oceniana na podstawie rankingów czasopism) uzyskanych przed osiągnięciem kolejnego tytułu jest inna dla kobiet i mężczyzn. Zamierzamy również przeanalizować intensywność publikacji w latach po obronie doktorskiej, weryfikując, czy zaobserwowano istotne różnice między płciami. Na koniec zweryfikujemy, czy kobiety częściej rezygnują z kariery naukowej.


EOSGrant funduszy EOG, program EDUKACJA, Profesjonalny Rozwój Kadry – Wizyty Studyjne, pt. „Efekty redystrybucyjne systemów fiskalnych w Polsce i Norwegii”, nr grantu EOG/21/K1/D1/W/0031

 

 

Koordynator dr Karolina Goraus-Tańska
Uczestnicy prof. dr hab. Barbara Liberda, dr Karolina Goraus-Tańska, mgr Katarzyna Sałach
Okres realizacji 01.03.2022 – 01.07.2022
Budżet Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 8 525 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.

W ramach otrzymanego grantu zacieśniana będzie współpraca z University of South-Eastern Norway (USN), School of Business. Badaczki Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr hab. Zofia Barbara Liberdy oraz dr Karolina Goraus-Tańska z Katedry Innowacji i Rozwoju WNE UW, a także mgr Katarzyna Sałach, doktorantka Wydziału, w ramach otrzymanego dofinansowania, zrealizowały wizytę studyjną w uczelni norweskiej będącej partnerem projektu. Badaczem reprezentującym uczelnię przyjmującą w projekcie jest profesor Jon Reiersen. 

Celem projektu jest wymiana i poszerzenie wiedzy kadry akademickiej na temat metod i narzędzi umożliwiających analizę efektów redystrybucyjnych systemów fiskalnych, oraz ich efektywności w ograniczaniu nierówności i ubóstwa w Polsce i Norwegii.  Nasi badacze podczas wizyty studyjnej prezentowali podczas zorganizowanych wspólnie warsztatów poświęconych analizom efektów redystrybucyjnych polityk fiskalnych, jak również uczestniczyli jako słuchacze i współprowadzący w wykładach, poprowadzili seminarium lunchowe oraz wzięli udział w różnych dyskusjach zespołowych dotyczących badań, dydaktyki i planów na dalszą współpracę. Wizyta odbyła się w dniach 04-08.04.2022.