21.09.2022, 10:32

17th EU REAL Meeting „Regional and Urban Economic Modelling” – podsumowanie

Organizatorami Konferencji byli The European Union - Regional Economics Applications Laboratory (EU-REAL) oraz Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem “Regional and urban economic modelling", a zaproszeni Goście zaprezentowali projekty badawcze z zakresu m.in. ekonometrii i statystyki przestrzennej, migracji i regionalnych rynków pracy oraz metod ilościowych w naukach regionalnych.

Pierwszy dzień konferencji otworzyła sesja „New methodologies and tools”, którą poprowadził Geoffrey J.D. Hewings z University of Illinois w Urbana-Champaign.

Sesji „Urban issues I” przewodniczyła dr hab. Katarzyna Kopczewska, prof. ucz., a w jej trakcie prezentację „Spatial data science and recursive neural networks (RNN) in predicting the intra-urban startups’ clusters” wygłosiła m.in. mgr Maria Kubara – studentka programu doktorskiego Ekonomia i Finanse, realizowanego na WNE UW.

Pierwszy dzień Konferencji zakończył się sesją „Urban issues II”, której przewodniczył Julian Ramajo z Universidad de Extremadura. W ramach sesji prezentację „Economies of density vs economies of agglomeration – supplementing matching, learning and sharing with attracting mechanism“ wygłosiła dr hab. Katarzyna Kopczewska, prof. ucz.

Sesja „Spatial inequalities” rozpoczęła drugi dzień Konferencji. Przewodniczącym sesji był prof. Uwe Blien z IZA Institute of Labor Economics, a w jej trakcie wystąpienie pt. „Are night-time lights a good proxy of income and inequality at local level?” zaprezentowali dr hab. Piotr Wójcik, prof. ucz. oraz dr Xaquín Pérez-Sindín.

Następnie odbyły się sesje: “Tourism”, którą poprowadził Miguel Márquez Paniagua z Universidad de Extremadura, „Labour market”, której przewodniczyła Elena Lasarte Navamuel z Universidad de Oviedo oraz “IO Modelling”, którą poprowadził Paolo Postiglione z Università Cattolica del Sacro Cuore.

IMG-6385.JPG

Góra