04.01.2022, 07:23

Grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla projektu Badaczy Wydziału

Z radością informujemy, że projekt "Monitorowanie działalności innowacyjnej firm i ocena skutków regulacji jako wsparcie dla polityki gospodarczej" otrzymał dofinansowanie w ramach VI Konkursu Gospostrateg w zakresie Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych Narodowego Centrum Badan i Rozwoju.

Wniosek złożony przez konsorcjum składające się z Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Finansów oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zajął drugie miejsce na liście rankingowej i otrzymał dofinansowanie w kwocie 2 847 680,01 PLN.

Projekt ze strony Uniwersytetu Warszawskiego został opracowany w Katedrze Innowacji i Rozwoju WNE UW, kierownikiem Projektu jest dr hab. Krzysztof Szczygielski, prof. ucz., zaś jego pomysłodawczynią dr hab. Anna Białek-Jaworska. Liderem całego projektu jest Uniwersytet Warszawski, a podmiotem wdrażającym Ministerstwo Finansów.

Projekt ma na celu:

• wypracowanie instrumentów oceny skutków rozwiązań podatkowych dla rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw i przedsiębiorczości osób fizycznych,
  • określenie metod poprawy jakości systemów informacyjnych ewidencji podatkowej i bilansu płatniczego oraz obniżenia obciążeń administracyjnych przedsiębiorców,
  • oszacowanie skali zjawiska międzynarodowego transferu zysków związanego m.in. z prawami własności intelektualnej,
  • ocenę efektów spillover firm zagranicznych dla innowacyjności i konkurencyjności firm krajowych oraz
  • zaproponowanie rozwiązań metodologicznych pomiaru potencjału innowacyjnego mikrofirm z uwzględnieniem różnych systemów ewidencji księgowej oraz możliwości uzyskania ulg na B+R i IP box.

Projekt „Monitorowanie działalności innowacyjnej firm i ocena skutków regulacji jako wsparcie dla polityki gospodarczej” zakłada wsparcie Ministerstwa Finansów w działalności analitycznej z wykorzystaniem zasobów dwóch renomowanych uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W ramach Konkursu, pozytywnie oceniono i zakwalifikowano do dofinansowania jedynie 4 wnioski spośród 31 złożonych, natomiast w zakresie zagadnienia badawczego nr 4 „Obszar pułapki słabości instytucji”,  wniosek złożony przez Konsorcjum był jedynym, który uzyskał finansowanie.

Więcej informacji o Projekcie znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.
Lista wszystkich pozytywnie ocenionych projektów oraz więcej informacji znajduje się na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Serdecznie gratulujemy!