20.12.2021, 09:50

Dr Beata Osiewalska z nagrodą naukową PAN w dziedzinie demografii

Z wielką radością informujemy, że dr Beata Osiewalska, adiunkt w Katedrze Ekonomii Ludności i Demografii Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Badaczka Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Rynkiem Pracy i Rodziną – LABFAM, została uhonorowana prestiżową, przyznawaną raz na 3 lata, nagrodą Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie demografii 2021 r.

Nagroda została przyznana za monografię pt. „Status społeczno-ekonomiczny a bezdzietność i rodzicielstwo par”

Celem wyróżnionej  pracy jest zbadanie wpływu statusu społeczno-ekonomicznego par na dzietność, z uwzględnieniem specyfiki zachowań par bezdzietnych oraz populacji rodziców. Uwzględniono zarówno całkowite potomstwo, jak i trwałą bezdzietność, a także zachowania reprodukcyjne par w kontekście odkładania rodzicielstwa na później oraz liczby dotychczas urodzonych dzieci. Status społeczno-ekonomiczny pary mierzony był poprzez poziom wykształcenia, kierunek studiów i zawód obojga partnerów. Do analizy włączono cztery kraje europejskie o różnych uwarunkowaniach społecznych, ekonomicznych i kulturowych: Bułgarię, Francję, Norwegię oraz Polskę. W pracy wykorzystano dane z międzynarodowego badania Generations and Gender Survey, a do łącznego modelowania bezdzietności i rodzicielstwa par zastosowano nowatorski w demografii model. Nagrodzona publikacja dostępna jest na stronie Researchgate.

Dr Beata Osiewalska jest adiunktem na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest demografem rodziny i statystykiem. Jej zainteresowania badawcze obejmują obszar rodziny i płodności, bezdzietności oraz (nie)równości płci, ze szczególnym uwzględnieniem społeczno-ekonomicznych uwarunkowań rodziny.

Serdecznie gratulujemy!