Dr Maria Kubara laureatką konkursu „Odważne w Nauce”
Dr Maria Kubara z tytułem „Wspierającej Naukowczyni”. Doceniona została działalność mentoringowa oraz wsparcie udzielane młodym badaczkom, szczególnie na początku drogi naukowej, także w postaci aktywności popularyzatorskiej realizowanej w mediach społecznościowych.
Na co dzień dr Kubara związana jest z Katedrą Data Science oraz ośrodkiem Spatial Warsaw, funkcjonujących w strukturze WNE UW. Poza działalnością naukowo-badawczą i dydaktyczną aktywnie angażuje się również w popularyzację nauki. Na portalu Instagram prowadzi profil pn. drMarynia. Po wsparcie, rady i inspiracje tam zawarte sięga chętnie grono studentek, doktorantek i badaczek rozpoczynających pracę naukową.
Wręczenie wyróżnień odbyło się w trakcie konferencji „Odważne w Nauce” organizowanej w Krakowie (przez Fundację działającą pod tą samą nazwą). Towarzyszyło Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Nie zabrakło paneli dyskusyjnych i debat poświęconych sytuacji kobiet w nauce, nierównościom systemowym i wyzwaniom w rozwoju kariery akademickiej.
Jak zauważa laureatka – dr Maria Kubara: „choć nagroda jest ogromnym zaszczytem, największą (…) było (…) spotkanie tych (…) młodych, odważnych kobiet - które w trakcie konferencji podeszły i powiedziały, że dzięki mojej działalności odważyły się (…) na doktorat. (…) To właśnie takie momenty mają największą wartość”.
Serdecznie gratulujemy.
