01.04.2022, 14:27

Stypendium naukowe Postdoctoral European Fellowships dla Badacza Wydziału

Z radością informujemy, że w ostatniej edycji konkursu Postdoctoral European Fellowships, realizowanym w ramach programu Horyzont Europa, wsparcie otrzymał projekt "Mapping social disruptive effects of extractivism" (akronim MAPSOEXTRACT).

Projekt MAPSOEXTRACT dr. Xaquina Pereza-Sindina będzie koordynował dr hab. Michał Brzeziński, prof. ucz.

Realizowane w ramach projektu badanie ma na celu zbudowanie teorii wokół i dla lepszego zrozumienia tzw. kursu zasobów i powiązanego z nim paradoksu. Dotyczy ono założenia, wg którego kraje obfitujące w zasoby naturalne kojarzone są zwykle z niższym tempem wzrostu, promowaniem autorytaryzmu i pogarszającym się standardem życia.

W projekcie wykorzystano obserwacje Ziemi i analizę danych wtórnych z badaniem wykrycia zasobów naturalnych w Kolumbii. Jego założeniem jest dostarczenie dowodów na to,
że wydobycie zasobów naturalnych na dużą skalę zakłóca gospodarkę regionalną na wiele sposobów: prowadzi do wzrostu przestępczości, ubóstwa, nierówności społecznych, a wokół miejsc wydobycia tworzy ekonomiczne pustynie.

Wartość całego stypendium wynosi 155 793 Euro.

Serdecznie gratulujemy!

Dr Xaquin Perez-Sindin jest adiunktem w Katedrze Ekonomii Politycznej Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Głównym obszarem zainteresowań badawczych dr. Pereza-Sindina jest ekonomia rozwoju.