11.01.2024, 08:40

Stypendium dla doktoranta/studenta w projekcie SONATA BIS 12 dotyczącego modelowania zmian klimatycznych.

Kierownikiem projektu “An Agent-Based Integrated Assessment of Climate and Social Tipping Points” finansowanego w ramach konkursu SONATA BIS 12 Narodowego Centrum Nauki jest dr hab. Karolina Safarzyńska, prof. ucz. z Katedry Ekonomii Politycznej WNE UW.

Zmiany klimatu stanowią obecnie jeden z najbardziej palących problemów. Ostatnie szacunki pokazują, że w tym roku globalny wzrost temperatury osiągnie 1.5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, co naukowcy uważają za alarmujące. Większość modeli ekonomicznych mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu koncentruje się na rozwiązaniach technologicznych, ignorując zmianę zachowań. Jednak w literaturze zidentyfikowano szereg zachowań (recykling, samochody spalinowe, jedzenie mięsa), których zmiana – o ile swoje zachowanie zmieni krytyczna liczba osób - może znacząco pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla.

Poszukujemy doktoranta/studenta studiów magisterskich, który dołączy do naszego zespołu pracującego nad modelowaniem społecznych i klimatycznych punktów krytycznych. Będziemy badać polityki, które mogą pomóc w tworzeniu sieci użytkowników nowych technologii, które mogą zmniejszyć globalną emisję dwutlenku węgla i zapobiec zmianom klimatu. Projekt oferuje możliwość poznania nowych metod modelowania w ekonomii: modelowania wielo-agentowego i analizy sieci i zastosowania ich do badania kwestii istotnych dla polityki.

Szczegółowe informacje są dostępne w ogłoszeniu.

Termin składania ofert: 15 marca 2024 r.