Wybierz język
pl gb
17.07.2023, 10:48

Badacze WNE UW w projekcie BlueAdapt

W ramach działania badane jest, w jaki sposób patogeny, w tym bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, przemieszczają się w środowisku wodnym. Dodatkowo - znaczna uwaga poświęcona jest na to, w jaki sposób zmiana klimatu może wpłynąć na patogeny, a także na przegląd najskuteczniejszych inicjatyw politycznych na rzecz ograniczenia pojawiających się zagrożeń dla zdrowia.

Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Mikołaj Czajkowski, a zaangażowani w niego są badacze WNE UW: dr Milan Ščasný, dr Wiktor Budziński, mgr Katarzyna Zagórska oraz mgr Wojciech Zawadzki.

BlueAdapt to europejski projekt badawczy, który skupia się na klimacie oraz zagrożeniach dla zdrowia wynikających z kontaktu z patogenami występującymi w wodach przybrzeżnych. Zmiany klimatu oraz zanieczyszczenie środowiska przyczyniają się bowiem w znacznym stopniu do tego, że patogeny przenoszone przez wodę (tj. bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty) stają się coraz bardziej niebezpieczne, czasem nawet w sposób, którego jeszcze w pełni nie rozumiemy. Aby zapobiegać temu procesowi kluczowa jest wiedza, w jaki sposób ludzie mogą być narażeni na różne patogeny w środowiskach przybrzeżnych.

Projekt BlueAdapt jest finansowany przez Unię Europejską oraz UK Research and Innovation. Celem działania jest pomoc Europie w dostosowaniu się do pojawiających się zagrożeń dla zdrowia poprzez zaproponowanie nowych polityk oraz innowacji. W projekcie tym analizowane są sposoby, w jakie zmiany klimatu umożliwiają patogenom ewolucję i namnażanie się oraz wynikające z tego faktu zagrożenia dla ludzi.

Badacze WNE UW zbadają, jak informacje o zagrożeniach dla zdrowia mogą wpłynąć na preferencje oraz zachowania respondentów. Obszar badań obejmie Zatokę Gdańską oraz Zalew Wiślany. Poprzez kontrolę obecnej wiedzy poszczególnych respondentów na temat zagrożeń związanych z patogenami, zespół przetestuje skuteczność interwencji w zakresie dostarczania informacji. Główny nacisk zostanie położony na skuteczność odmiennych interwencji informacyjnych, które zostaną następnie przetestowane pod względem zamieszczanych treści oraz sposobu ich prezentacji (za pomocą zrandomizowanych prób kontrolnych), a potencjalne interwencje polityczne zostaną ocenione na podstawie kosztów analizy korzyści.

W projekt BlueAdapt zaangażowanych jest 12 instytucji z 8 krajów europejskich. Partnerami projektu są: Basque Centre for Climate Change, University of Exeter, Charles University, University of Galway, Deltares, CMCC, EuroHealthNet, Bangor University, Istituto Superiore di Sanita, University of the Basque Country oraz ThenTryThis.

Projekt jest częścią europejskiej grupy projektów zajmującymi się zmianami klimatycznymi oraz zdrowiem. Projekt jest finansowany w ramach unijnego programu badań i innowacji „Horyzont Europa”.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.blueadapt.eu, oraz na platformach: Twitter (https://twitter.com/BlueAdaptEU) lub LinkedIn (https://www.linkedin.com/company/blueadapt/).

Poprzednia

Następna
Góra