Wybierz język
pl gb

Cel studiów

Głównym celem studiów jest podniesienie kompetencji osób zajmujących się szeroko rozumianą pracą z danymi w odniesieniu do analityki biznesowej oraz nowej dynamicznie rozwijającej się dziedziny – Data Science. Studia mają na celu rozwój umiejętności przetwarzania i analizy danych – od zapisywania i organizacji bazy danych, przez wizualizację i analizę statystyczno-ekonometryczną, budowanie i walidację różnorodnych modeli predykcyjnych po raportowanie i prezentację wyników analiz. W trakcie studiów słuchacze zdobędą fundamentalną wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności niezbędne do budowy zaawansowanych modeli analitycznych i prognostycznych. W programie studiów znajdują się ogólne przedmioty wprowadzające do R i statystycznej analizy danych, zaawansowane kursy dotyczące nowoczesnych metod uczenia maszynowego (w tym tzw. uczenia głębokiego) oraz specjalistyczne fakultety do wyboru przez uczestników kursu. Program studiów „Data Science w zastosowaniach biznesowych. Warsztaty z wykorzystaniem programu R” przygotowuje słuchaczy do nowoczesnej pracy analitycznej na przykładach realnych problemów biznesowych.

Data Science jest pojęciem, które odnosi się do połączenia kompetencji statystycznych, analitycznych, programistycznych. Data scientist to osoba, która nie tylko umie przetwarzać dane i wykonywać na nich analizy statystyczne, ale potrafi także analizować olbrzymie ilości danych i zaobserwować w nich zależności i trendy niewidoczne dla zwykłych analityków. Wymaga to posiadania rozległej wiedzy statystycznej, doświadczenia analitycznego, umiejętności zrozumienia problemu biznesowego, a także bardzo dobrych umiejętności programistycznych i znajomości elastycznych narzędzi pozwalających na efektywną analizę dużych ilości danych.

Efektywna praca nowoczesnego analityka wymaga dogłębnego poznania wydajnego i uniwersalnego języka programowania – codziennego środowiska pracy. Program R to bezpłatny pakiet statystyczny dostępny w ramach licencji open source, stworzony i rozwijany przez społeczność użytkowników z całego świata. R można nazwać swego rodzaju lingua franca w dziedzinie data science. Jest on bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o wachlarz metod ilościowych oferowanych użytkownikowi. W pełni funkcjonalne środowisko analityczne i dedykowane biblioteki znajdzie dla siebie ekonometryk, finansista, psychometryk czy biostatystyk. Projekt R zakłada ewolucję użytkownika od osoby używającej gotowych komend (język wysokopoziomowy) do projektowania własnych funkcji i samodzielnego pisania zaawansowanych algorytmów (korzystanie z języka niskopoziomowego). Jest to zatem program dopasowujący się do kompetencji informatycznych analityka – usatysfakcjonowany z niego będzie za równo początkujący badacz zjawisk społecznych jak i programista C++.