12.12.2023, 12:55

Gościmy uczestników Urban Health Case Challenge

Po serii wykładów on-line, które wprowadzają w dane zagadnienie, studenci spotykają się i pracują nad rozwiązaniem danego przypadku. Każdy zespół prezentuje swoje rozwiązanie przed jury, złożonym z ekspertów, podczas sesji prezentacji ostatniego dnia zawodów. Konkurs został zorganizowany w celu zajęcia się zmianami wynikającymi z przemian zdrowotnych i demograficznych zachodzących w miastach.

W tym roku omawianym zagadnieniem jest problem otyłości w środowisku miejskim. Otyłość jest jednym z głównych wyzwań cywilizacyjnych naszych czasów. Według WHO, to „często wynik zmian środowiskowych i społecznych związanych z rozwojem i brakiem odpowiednich polityk w takich sektorach, jak zdrowie, rolnictwo, transport, urbanistyka, środowisko, przetwórstwo żywności, dystrybucja, marketing i edukacja”.

Studenci z różnych uniwersytetów i różnych kierunków studiów współpracują, opracowując interwencje promujące zachowania zmniejszające ryzyko otyłości wśród najbardziej narażonych grup społecznych w środowisku miejskim.

Urban Health Case Challenge to zawody skierowane do studentów i doktorantów z uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+, którego członkiem jest Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytetu w Uppsali i Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego. Inicjatywa wzmacnia kompetencje i zaangażowanie w zakresie rozwiązywania rzeczywistych problemów współczesnego świata poprzez praktyczne, teoretyczne, innowacyjne i interdyscyplinarne nauczanie.