Wybierz język
pl gb
30.05.2022, 15:24

Wyniki konkursów ogłoszonych przez NCN – sukces badaczy WNE UW!

Finansowanie w konkursie SONATA otrzymali: 

Z kolei w ramach konkursu OPUS finansowanie trafiło do: 

Poniżej prezentujemy krótkie streszczenia popularnonaukowe docenionych projektów:

  • projekt dr. Łukasza Byry "Migracje wielokrotne jako optymalny typ migracji: Nowe podejście bazujące na relatywnej deprywacji" : „(…) Niniejszy projekt badawczy będzie bazować na nowym, autorskim mechanizmie, który wyjaśni, czemu w niektórych przypadkach migracje wielokrotne są przedkładane nad emigrację. (…) Zostanie zbudowany teoretyczny model, w którym przyszli migranci wybierają czas trwania cyklicznego pobytu w kraju przyjmującym, po którym następuje cykliczny powrót do kraju pochodzenia. Posłuży on do wyprowadzenia testowalnych hipotez wskazujących czynniki istotne dla wyboru migracji wielokrotnych nad migrację osiedleńczą. Model zostanie skalibrowany przy użyciu danych dla dwóch par krajów z wspólną historią migracji wielokrotnych: Meksyk-USA i Polska-Niemcy. Następnie przewidywania modelu zostaną poddane weryfikacji za pomocą eksperymentu laboratoryjnego.”

 

  •  projekt dr Karoliny Goraus-Tańskiej "Małżeństwo i schematy wspólnego opodatkowania a nierówności" : „(…) Coraz większą uwagę przywiązuje się do analiz wpływu efektów polityki fiskalnej na redystrybucję dochodu i podaż pracy, które są niezbędnym krokiem do zapewnienia, że wdrażane instrumenty osiągają założone cele. W przypadku wielu instrumentów podatkowych i świadczeń, głównym celem jest zmniejszenie nierówności dochodowych, które zazwyczaj mierzone są na poziomie gospodarstwa domowego, przy uśrednieniu całkowitego dochodu gospodarstwa domowego dla poszczególnych jego członków. Ten projekt skupia się na instytucji małżeństwa i jej związku z nierównościami. Jego celem jest wyjście poza koncepcję „średniego dochodu na członka gospodarstwa domowego” i przeanalizowanie dochodów indywidualnych poszczególnych osób, weryfikując, w jaki sposób samo małżeństwo może zmienić podaż pracy i prawdopodobieństwo osiągnięcia potencjalnego dochodu przez każdego z małżonków oraz jakie są skutki schematów wspólnego opodatkowania na dochody i podaż pracy zamężnych kobiet i mężczyzn. Analizy obejmą kraje Unii Europejskiej (UE), ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Celem projektu jest skupienie się na dwóch zagadnieniach związanych z instytucją małżeństwa i nierównościami: A) Wpływ małżeństwa na potencjalny dochód, nierówności wewnątrz gospodarstwa domowego i luki między kobietami i mężczyznami na rynku pracy. B) Wpływ wspólnego opodatkowania małżonków na nierówności dochodowe i podaż pracy kobiet i mężczyzn.”

 

  • projekt dr. Grzegorza Wesołowskiego "Krajowe i międzynarodowe efekty luzowania ilościowego" : „ (…) Nasz cel badawczy jest dwojaki. Po pierwsze, planujemy dostarczyć nowych wyników empirycznych dotyczących (i) wpływu luzowania ilościowego podjętego przez główne banki centralne w gospodarkach rozwiniętych na inne gospodarki otwarte; oraz (ii) krajowych skutków luzowania ilościowego prowadzonego przez banki centralne w małych gospodarkach otwartych, w tym w gospodarkach wschodzących. Po drugie, planujemy zaproponować nowatorskie modele teoretyczne, które poprzez włączenie do modelu równowagi ogólnej obligacji o różnych terminach zapadalności i segmentacji rynku aktywów, pozwolą na analizę makroekonomicznych skutków zakupów aktywów na dużą skalę, ich międzynarodowych konsekwencji oraz interakcji z polityką fiskalną.”

 

  • projekt dr. hab. Marka Giergicznego "Rozwój metodologii szacowania kulturowych usług ekosystemowych" :  „ (…) Głównym celem tego projektu jest oszacowanie korzyści kulturowych (rekreacyjnych i zdrowotnych oraz krajobrazowych), jakich przyroda dostarcza mieszkańcom Polski, a także dokładne zbadanie związku pomiędzy cechami środowiska przyrodniczego a korzyściami jakie ludzie z niego osiągają. Korzyści te zostaną wycenione w pieniądzu i zmapowane. Poprzez uwzględnienie korzyści o charakterze pozarynkowym, głównym efektem planowanego badania będzie stworzenia narzędzia, które poprawi efektywność gospodarowania zasobami przyrodniczymi.”

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w trakcie realizacji projektów.