20.04.2022, 11:10

Wyniki 2.edycji konkursu Warsaw Econometric Challenge

19 marca 2022 roku odbyła się kolejna ogólnopolska edycja konkursu ekonometrycznego Warsaw Econometric Challenge (WEC). Konkurs został zorganizowany przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, które były sponsorem głównej nagrody w konkursie.

W konkursie wystartowała blisko setka studentów reprezentujących 28 zespołów z 6 czołowych polskich uczelni.

Zadanie konkursowe polegało na analizie czynników wpływających na skłonność pasażerów do upgrade'u klasy podróży oraz wyznaczenia optymalnego czasu na kontakt z klientem w celu zachęcenia do wykupienia upgrade'u. Ponadto, uczestnicy konkursu mogli sprawdzić się w dodatkowym zadaniu polegającym na prognozowaniu przypominającym konkursy Kaggle. Wszystkie analizy wykonywane były na milionach rekordów danych dostarczonych przez PLL LOT, przez co studenci mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w życiowym zadaniu biznesowym.

Przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych, Wiceprezes LOT ds. Handlowych dr Michał Fijoł oraz Big Data Engineering Team Leader - Mateusz Stefański bardzo wysoko ocenili jakość złożonych prac konkursowych wszystkich zespołów i ze szczególną uwagą podkreślili możliwości zastosowania rozwiązań wyprawcowanych przez zespoły w biznesie. Prezes Michał Fijoł gratulując dobrych prac konkursowych zaproponował możliwość letniego stażu zespołom "KMO Team", "B106" oraz "Małe Frytki". Podczas stażu uczestnicy konkursu mieliby okazję dalszych prac nad przedstawionymi w konkursie pomysłami i modelami.

Tegoroczną edycję konkursu wygrała drużyna KMO Team, złożona ze studentów naszego Wydziału, w składzie:

• Adam Janczyszyn
  • Hubert Wojewoda
  • Jakub Wujec
  • oraz Jakub Żmujdzin.

Zwycięzcy otrzymają nagrodę główną – bilety lotnicze ufundowane przez współorganizatora i sponsora konkursu – Polskie Linie Lotnicze LOT.

Zespół KMO Team okazał się także najlepszy w kategorii najlepszych prognoz.

Wyróżnienie I stopnia zostało przyznane teamowi  „Wybrzeże Klatki Schodowej” w składzie:

• Stanisław Gajda (Wydział Nauk Ekonomicznych UW)
  • Tymoteusz Muter (Szkoła Główna Handlowa)
  • Daniel Chrościcki (Wydział Nauk Ekonomicznych UW / Politechnika Warszawska)
  • Wojciech Szczypek (Politechnika Warszawska).

Komisja Konkursowa postanowiła także przyznać dwa wyróżnienia II stopnia, które otrzymały drużyny:

• „DAMA” złożona ze studentek Wydziału Nauk Ekonomicznych:
    • Darii Orlińskiej
    • Anny Kruk
    • Magdaleny Grabowskiej

• „Lotne Chłopaki”, którą stworzyli:
    • Mateusz Szysz (Politechnika Warszawska / Szkoła Główna Handlowa)
    • Radosław Jawor (Szkoła Główna Handlowa)
    • Hubert Drążkowski (Politechnika Warszawska )
    • Mateusz Marzec (Politechnika Warszawska / Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach).

Oficjalne wręczenie nagród z udziałem przedstawicieli Władz Wydziału oraz Polskich Linii Lotniczych LOT odbędzie się na lotnisku Chopina w Warszawie 8 kwietnia br.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu oraz wszystkim uczestnikom za zmierzenie się z konkursowymi zadaniami.

Bardzo dziękujemy organizatorom Konkursu, naszym Badaczom z Katedry Finansów Ilościowych oraz Katedry Statystyki i Ekonometrii:

• dr. Marcinowi Chlebusowi
  • dr. Rafałowi Woźniakowi
  • dr. Januszowi Gajdzie
  • oraz dr. hab. Piotrowi Wójcikowi, prof. ucz.

za duży wysiłek organizacyjny w przygotowaniu tak wyjątkowego wydarzenia!

Zachęcamy do wysłuchania podcastu Radia Kampus, w którym prof. Piotr Wójcik opowiada o hackatonie: https://radiokampus.fm/podcasty-video/nauka/warsaw-econometric-challenge/