20.03.2023, 11:12

Warsaw Economic Seminars – “Asset Supply and Liquidity Transformation in HANK” [23.03.2023]

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu Warsaw Economic Seminars, organizowanym wspólnie przez WNE UW i SGH.

Podczas spotkania dr Piotr Żoch – Adiunkt w Katedrze Statystyki i Ekonometrii WNE UW przedstawi swoje badanie „Asset Supply and Liquidity Transformation in HANK”.

Seminarium odbędzie się 23 marca br. o godz. 17:10 w sali 3B, budynku C Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (al. Niepodległości 162).

Abstrakt:

We study how the financial sector affects fiscal and monetary policy in heterogeneous agent New Keynesian (HANK) economies. We show that, in a large class of models of financial intermediation, relevant features of the financial sector are summarized by the elasticities of a liquid asset supply function. The financial sector in these models affects aggregate responses only through its ability to perform liquidity transformation (i.e., issue liquid assets to finance illiquid capital). If liquid asset supply responds inelastically to returns on capital (low cross-price elasticities), disturbances in the liquid asset market generate large responses in aggregate demand through adjustments in capital prices. Assumptions about the financial sector are not innocuous quantitatively. In commonly used setups that imply different liquid asset supply elasticities, aggregate output responses to an unexpected deficit-financed government transfer can differ by a factor of three.

Pełen kalendarz seminariów z cyklu Warsaw Economic Seminars jest dostępny na stronie: https://sites.google.com/site/warsaweconseminars/calendar

----

Celem cyklu seminariów jest stworzenie platformy dla naukowców i specjalistów z całego świata do zaprezentowania swoich badań i dzielenia się wiedzą na temat ekonomii i polityki gospodarczej.

Uczestnicy spotkań mogą zarówno wysłuchać prezentacji i wziąć udział w dyskusji, jak i  zaprezentować swoje własne badania, aby uzyskać opinie innych naukowców i studentów.