24.03.2022, 09:49

Projekt Waterlands z grantem Premia na Horyzoncie 2

Z radością informujemy, że kierowany przez dr. hab. Marka Giergicznego, prof. ucz. projekt WaterLANDS  - „Water-based solutions for carbon storage, people and wilderness” zdobywca grantu w programie Horyzont 2020 uzyskał dodatkowe wsparcie z programu „Premia na Horyzoncie 2”.

Program "Premia na Horyzoncie 2" Ministerstwa Edukacji i Nauki to przedsięwzięcie, który polega na przyznaniu dodatkowych środków dla realizowanych już projektów z programu ramowego Horyzont 2020,  programu Euratom oraz innych działań wsparcia badań i innowacji wdrażanych przez Komisję Europejską lub jej agencje wykonawcze.

Projekt WaterLANDS  - „Water-based solutions for carbon storage, people and wilderness” otrzymał dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 51 549,00 zł na dodatki do wynagrodzeń dla osób biorących udział w realizacji Projektu.

Głównym celem Projektu WaterLANDS jest, na bazie opracowanych studiów przypadku, dokładne zrozumienie i wskazanie zaleceń umożliwiających pokonaniem przeszkód dla zwiększenia skali odtwarzanych terenów podmokłych. W ramach WaterLANDS zostaną zbadane najlepsze praktyki i instrumenty finansowe, które są i mogą być pomocne w odtwarzaniu terenów podmokłych, i które spełniają cele związane z ochroną różnorodności biologicznej, jak i cele społeczne.

Więcej informacji o Programie Premia na Horyzoncie znajduje się na stronie: https://bit.ly/3tyun5K

Serdecznie gratulujemy!

flaga polski.png                   godło polski.png

Źródło dofinansowania - na podstawie części IV. ust. 11 komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 kwietnia 2019 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia „Premia na Horyzoncie 2” zmienionego komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 czerwca 2020 r. o zmianie komunikatu o ustanowieniu przedsięwzięcia „Premia na Horyzoncie 2” w odpowiedzi na zgłoszenie o numerze rejestracyjnym 536688/PnH2/2021 Minister podjął decyzję o przyznaniu wsparcia finansowego podmiotowi: Uniwersytet Warszawski przeznaczonego na dodatki do wynagrodzeń dla osób biorących udział w realizacji projektu pn. „Rozwiązania nawadniające służące gromadzeniu węgla, ludziom i przyrodzie”.

Program - "Premia na Horyzoncie 2"

Nazwa europejskiego programu badawczego - Program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji HORYZONT 2020.
Tytuł projektu w języku polskim: Rozwiązania nawadniające służące gromadzeniu węgla, ludziom i przyrodzie.Tytuł projektu w języku angielskim: Water-based solutions for carbon storage, people and wilderness.

Wartość dofinansowania - środki finansowe w wysokości 51 549,00 zł, (słownie złotych: pięćdziesiąt jeden tysięcy pięćset czterdzieści dziewięć),  Kwota finansowania projektu w europejskim programie badawczym przez Unię Europejską lub podmiot przez nią upoważniony, przypadająca na wnioskodawcę (euro) 55 875,00 euro

Celem projektu WaterLANDS jest zwiększenie skali odtwarzania terenów podmokłych. Jako główne czynniki utrudniające odtwarzanie torfowisk identyfikuje się obecnie: czynniki społeczno-ekonomiczne, niewystarczające zaangażowanie interesariuszy, brak zaangażowania rządu, brak funduszy, a także niewystarczającą wymianę wiedzy o metodach odtwarzania terenów podmokłych. W związku z tym większość odtwarzanych obszarów podmokłych w poszczególnych krajach UE jest niewielka. Głównym celem WaterLANDS jest, na podstawie starannie wyselekcjonowanych studiów przypadku, dokładne zrozumienie i wskazanie zaleceń umożliwiających pokonaniem przeszkód dla zwiększenia skali odtwarzanych terenów podmokłych. W ramach WaterLANDS zostaną zbadane najlepsze praktyki i instrumenty finansowe, które są i mogą być pomocne w odtwarzaniu terenów podmokłych, i które spełniają cele związane z ochroną różnorodności biologicznej, jak i cele społeczne.