11.05.2023, 08:05

“Monetary policy in a two-country model with behavioral expectations” – spotkanie z cyklu Warsaw Economic Seminars [11.05.2023]

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu Warsaw Economic Seminars, organizowanym wspólnie przez WNE UW i SGH.

Podczas spotkania prof. dr hab. Michał Brzoza-Brzezina przedstawi badanie “Monetary policy in a two-country model with behavioral expectations”.

Seminarium odbędzie się 11 maja br. o godz. 17:00 w formule hybrydowej: w sali A203 na Wydziale Nauk Ekonomicznych (ul. Długa 44/50) oraz za pośrednictwem platformy Zoom.

Link do spotkania:

Abstrakt:

We study the working of monetary policy in an estimated two-country model with behavioural expectations(BE). We first show that the data favors this setting compared with the standard rational expectations assumption. Then we document several findings related to monetary policy in the open-economy framework. First, under BE the Taylor principle depends on the size of the economy - determinacy regions are larger for the small country. Second, both in the small and large economies, monetary policy is less powerful when agents are behavioral. Third, the sacrifice ratio faced by the central bank increases with agents becoming more behavioral (more in the small country). Fourth, BE help to partly solve the puzzles of excess foreign currency returns (UIP puzzle) and of international monetary independence.

Pełen kalendarz seminariów z cyklu Warsaw Economic Seminars jest dostępny na stronie: https://sites.google.com/site/warsaweconseminars/calendar

----

Celem cyklu seminariów jest stworzenie platformy dla naukowców i specjalistów z całego świata do zaprezentowania swoich badań i dzielenia się wiedzą na temat ekonomii i polityki gospodarczej.

Uczestnicy spotkań mogą zarówno wysłuchać prezentacji i wziąć udział w dyskusji, jak i  zaprezentować swoje własne badania, aby uzyskać opinie innych naukowców i studentów.