Wybierz język
pl gb
14.02.2024, 10:02

2. seminarium dr. hab. Tomasza Kopczewskiego w ramach cyklu "Poznaj samego siebie przez teorię mikroekonomii"

Serdecznie zachęcamy do udziału w otwartych spotkaniach z cyklu „Poznaj samego siebie przez teorię mikroekonomii”, których pomysłodawcą jest dr hab. Tomasz Kopczewski (Katedra Data Science WNE UW, Laboratorium Ekonomii Eksperymentalnej WNE UW).

Drugie spotkanie w ramach cyklu odbędzie się w sobotę, 9 marca 2024 r.

Zachęcamy do udziału w najbliższym seminarium zwłaszcza osoby zainteresowane tematyką ekonomii, ale też te, którym bliskie są zagadnienia etyki, filozofii, czy fizyki.

Seminarium odbędzie się 9 marca (sobota) o godzinie 16:00 w auli im. prof. Włodzimierza Siwińskiego (WNE UW, ul. Długa 44/50). Tematem spotkania będzie: „Dlaczego nowoczesny efektywny altruista powinien pomyśleć o imperatywie kategorycznym Kanta”.

Autor wykładów, dr hab. Tomasz Kopczewski, na marcowe spotkanie zaprasza osobiście tymi słowy:

„Jest to mój osobisty sukces dydaktyczny. Udało mi się coś, co wydaje się nie do zrobienia: włożyć problemy etyczne do kursu mikroekonomii i to na samym jego początku.  Dlaczego jest to sukces?  Ponieważ pojęcia takie, jak etyka i moralność nie występują w podręcznikach mikroekonomii.
Nie dość, że umieściłem te pojęcia przy okazji omawiania teorii konsumenta, to zrobiłem to w stylu typowo mikroekonomicznym, czyli przez model matematyczny.

Z dr Ianą Okhrimenko pracujemy właśnie nad rozszerzeniem tych wyników nie tylko na dydaktykę.
Chcemy wykazać symulacyjnie, że efektywny altruizm nie jest tak cudownym remedium na problemy tego świata, jak go się przedstawia. 

Jest to też gorący temat dyskusji w świecie "wielkich tego świata" - to traktuję jako tylko dodatkowy bonus https://www.nytimes.com/2022/10/08/business/effective-altruism-elon-musk.html

Zgodnie z metodą "Poznaj Samego Siebie" na początku zajęć zaproponuję krótki eksperyment.
Potem omówimy jego wyniki i skonfrontujemy  z opowieściami o nas samych z podręczników mikroekonomii.”

Do zobaczenia!