Wybierz język
pl gb
04.05.2022, 11:18

Seminarium EUROREG „Równość czy wydajność w świetle regionalnych modeli równowagi ogólnej” z udziałem dr. hab. Bartłomieja Rokickiego, prof. ucz. [17.03.2022]

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu w ramach cyklu czwartkowych seminariów EUROREG.

Tematem spotkania będzie projekt badawczy „Równość czy wydajność w świetle regionalnych modeli równowagi ogólnej” dr. hab. Bartłomieja Rokickiego, prof. ucz. z Katedry Ekonomii Edukacji i Pracy WNE UW.

Seminarium odbędzie się 17 marca 2022 r. w godzinach 11:30- 13:00 w formule stacjonarnej - na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego (Kampus Główny UW, sala 102) oraz za pośrednictwem platformy Zoom.

Link do seminariów:

https://zoom.us/j/95654692315?pwd=Qm12T0sxaWFUVkw2bmlob3ltRHpjZz09

Meeting ID: 956 5469 2315

Passcode: 4AeCRt

 

Abstrakt:

Jednym z najważniejszych argumentów zwolenników przystąpienia Polski do Unii Europejskiej było uzyskanie dostępu do środków z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Środki te, po akcesji, napłynąć miały do naszego kraju głównie w formie inwestycji infrastrukturalnych oraz inwestycji w kapitał ludzki. Doświadczenia biedniejszych krajów członkowskich UE, które wcześniej przystąpiły do Wspólnoty, wyraźnie wskazywały na pozytywny wpływ funduszy europejskich na ich rozwój gospodarczy. Nie do końca jasne było jednak jak w przypadku kraju takiego jak Polska napływ funduszy odbije się na istniejącym zróżnicowaniu regionalnym w poziomie dochodu czy stopy bezrobocia.

Celem niniejszego rozdziału jest przeanalizowanie w jaki sposób zmiana przestrzennej alokacji środków z funduszy europejskich wpłynęłaby na stopę wzrostu gospodarczego poszczególnych województw oraz kraju jako całości. W szczególności, przedmiotem zainteresowania jest odpowiedź na pytanie czy zwiększenie środków dostępnych w biedniejszych regionach kosztem tych bogatszych wpłynęłoby negatywnie na ogólną efektywność podejmowanych działań. Tym samym, czy działania prowadzące do zmniejszenia różnic w poziomie rozwoju gospodarczego pomiędzy poszczególnymi regionami obniżyłyby stopę wzrostu gospodarczego kraju jako całości. Analiza skoncentrowana jest na inwestycjach współfinansowanych z funduszy europejskich w ramach perspektywy finansowej 2007-2013, która wdrażana była w Polsce w latach 2007-2016.


Tradycja czwartkowych seminariów EUROREG sięga połowy lat 70’, pod szyldem EUROREG są one prowadzone od początku jego istnienia, czyli od 1991 r. Seminaria są efektem współpracy trzech instytucji: EUROREG UW, Polskiej Sekcji Stowarzyszenia Regional Studies oraz Katedry UNESCO Trwałego Rozwoju.