09.01.2024, 13:29

“Hardware and Software over the Course of Long-Run Growth: Theory and Evidence” – spotkanie z cyklu Warsaw Economic Seminars [11.01.2024]

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu Warsaw Economic Seminars, organizowanym wspólnie przez WNE UW i SGH.

Podczas spotkania Julia Jabłońska (Szkoła Główna Handlowa) przedstawi badanie “Hardware and Software over the Course of Long-Run Growth: Theory and Evidence”. Współautorami badania są Jakub Growiec oraz Aleksandra Parteka, również przedstawiciele SGH.

Seminarium odbędzie się 11 stycznia br. o godz. 17:00 w formule hybrydowej: w sali B202 na Wydziale Nauk Ekonomicznych (ul. Długa 44/50) oraz za pośrednictwem platformy Zoom.

Link do spotkania:

Identyfikator spotkania: 933 0228 1672

Kod dostępu: 254160

Abstrakt:

Output is generated through purposefully initiated physical action. Production needs energy and information, provided by respective factors: hardware (“brawn”), including physical labor and physical capital, and software (“brains”), encompassing human cognitive work and pre-programmed software, in particular artificial intelligence (AI). From first principles, hardware and software are essential and complementary in production, whereas their constituent components are mutually substitutable. This framework generalizes the neoclassical model of production with capital and labor, models with capital–skill complementarity and skill-biased technical change, and unified growth theories embracing also the pre-industrial period.

Having laid out the theory, we provide an empirical quantification of hardware and software in the US, 1968–2019. We document a rising share of physical capital in hardware (mechanization) and digital software in software (automation); as a whole software has been growing systematically faster than hardware. Accumulation of digital software was a key contributor to US economic growth.

Pełen kalendarz seminariów z cyklu Warsaw Economic Seminars jest dostępny na stronie: https://sites.google.com/site/warsaweconseminars/calendar

----

Celem cyklu seminariów jest stworzenie platformy dla naukowców i specjalistów z całego świata do zaprezentowania swoich badań i dzielenia się wiedzą na temat ekonomii i polityki gospodarczej.

Uczestnicy spotkań mogą zarówno wysłuchać prezentacji i wziąć udział w dyskusji, jak i  zaprezentować swoje własne badania, aby uzyskać opinie innych naukowców i studentów.