22.02.2024, 10:56

Dr hab. Katarzyna Metelska-Szaniawska, prof. ucz., w gronie uczestników “Public Choice Symposium on Constitutional Change” na University of Virginia w Charlottesville

Dr hab. Katarzyna Metelska-Szaniawska, prof. ucz. z Katedry Ekonomii Politycznej Wydziału uczestniczyła w „Public Choice Symposium on Constitutional Change” (08-09 lutego br.) – sympozjum zorganizowanym przez Center for Public Law and Political Economy na University of Virginia w Charlottesville.

Konferencja zgromadziła ekonomistów, prawników i politologów - głównie reprezentujących uczelnie amerykańskie, jak i kilka europejskich. Debatowano nad przyczynami i skutkami zmian konstytucji w perspektywie interdyscyplinarnej.

W swoim wystąpieniu pt. "Can New Constitutions Tighten the Reins? The Effect of Constitutional Change on Constitutional Compliance” prof. Metelska-Szaniawska zaprezentowała wstępne wyniki badań prowadzonych w ramach grantu OPUS 24+LAP/Weave. Przypomnijmy, że swoje badania prof. Metelska-Szaniawska prowadzi wspólnie z dr. Jergiem Gutmannem i prof. Stefanem Voigtem z Uniwersytetu w Hamburgu.

Dla próbki globalnej od 1900 r. wskazują one, że nowo uchwalane konstytucje przewidują ochronę relatywnie większej liczby praw i wolności i, co do zasady, cechują się wyższym stopniem przestrzegania przez władzę. Co ważne, efekty nowych konstytucji ograniczają się do tych uchwalonych w demokracjach.