01.12.2021, 18:51

Czworo badaczy Wydziału z grantami Narodowego Centrum Nauki!

26 listopada 2021 r. zostały ogłoszone rozstrzygnięcia konkursów Opus 21 oraz Preludium 20 Narodowego Centrum Nauki. Wśród projektów wybranych do finansowania, znalazły się aż 4, których autorami są badacze Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

W konkursie OPUS 21, skierowanym do naukowców na wszystkich etapach kariery, w panelu nauk społecznych, grant uzyskały:

• dr hab. Anna Bartczak, prof. ucz. z Katedry Mikroekonomii

Projekt prof. Bartczak znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej w panelu HS4 - został najlepiej oceniony ze 166 nadesłanych do tego panelu projektów.

• dr hab. Katarzyna Kopczewska, prof. ucz. z Katedry Statystyki i Ekonometrii.

Projekt prof. Anny Bartczak „Modelowanie preferencji dotyczących opieki nad osobami starszymi w Polsce. Wpływ altruizmu, poczucia sprawiedliwości i emocji na wycenę korzyści z opieki długoterminowej” uzyskał dofinansowanie w kwocie 476 280 zł, a jego głównym celem jest zbadanie jakości życia osób starszych.

Badania, które będą przeprowadzone w ramach inicjatywy, będą uwzględniały kwestię dobrobytu osób starszych w szerokim kontekście i dotyczyły m.in. stosunku do różnych form opieki nad osobami starszymi, korzyści z poprawy jakości opieki nad osobami starszymi finansowanymi z źródeł publicznych oraz rolę emocji w wyborach dotyczących opieki długoterminowej. Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie.

Projekt „Modelowanie i prognozowanie lokalizacji firm w kontekście korzyści gęstości. Ujęcie teoretyczne, metodologiczne i empiryczne wykorzystujące ekonometrię przestrzenną i przestrzenne uczenie maszynowe”, którego kierownikiem jest prof. Katarzyna Kopczewska, uzyskał środki w wysokości 399 500 zł.

W projekcie stawiana jest hipoteza, że korzyści gęstości mogą skutecznie tłumaczyć decyzje lokalizacyjne firm. Celem projektu jest weryfikacja tej hipotezy, a wnioski z analiz mogą przyczynić się do wyjaśnienia mechanizmów procesów gospodarczych i decyzyjnych przedsiębiorstw, a także wypracować dobry sposób rozpoznania potencjalnej korzystnej lokalizacji dla nowych firm z wybranego sektora.

Szczegółowe informacje odnośnie Projektu znajdują się tutaj.

W konkursie Narodowego Centrum Nauki dofinasowanie uzyskały również projekty młodszych badaczy Wydziału:

• mgr. Olega Gursheva, studenta programu doktorskiego „Ekonomia i Finanse”
  • mgr. Bartosza Jusypenki, doktoranta programu "Quantitative Psychology and Economics",

które były oceniane w ramach konkursu Preludium 20, skierowanym do badaczy, nie posiadających jeszcze stopnia naukowego doktora.

Wykorzystanie metod wyceny opartych na preferencjach deklarowanych w zarządzaniu dziedzictwem kulturowym: konserwacja vs. adaptacja obiektów nieruchomych  - projekt mgr. Bartosza Jusypenki, który otrzymał wsparcie w wysokości 168 604 zł, ma na celu znalezienie optymalnych strategii zakładających adaptację zabytkowych budynków do współczesnych funkcji użytkowych. Projekt oferuje nowatorskie podejście do wyceny dziedzictwa, uwzględniające jego użytkowe i pozaużytkowe wartości,  pozwalające na oszacowanie całkowitych społecznych korzyści generowanych przez obiekty zabytkowe.

Mgr Oleg Gurshev jest z kolei kierownikiem nagrodzonego projektu „Skutki współpracy handlowej i gospodarczej Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej” (dofinasowanie w kwocie 36 081 zł), który ma na celu zbadanie skutków handlu międzynarodowego i współpracy gospodarczej Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUEA) w kontekście partnerstwa handlowego między Chinami a Unią Europejską (UE). Szczegóły dotyczące projektu znajdują się na stronie Narodowego Centrum Nauki.

Wszystkim Badaczom serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o wynikach bieżącej edycji konkursów znajduje się na stronie: https://bit.ly/3nTBsLa