18.10.2022, 12:06

Dr hab. Karolina Safarzyńska, prof. ucz. z prestiżową Nagrodą Narodowego Centrum Nauki

Z wielką radością przekazujemy informację, że dr hab. Karolina Safarzyńska, prof. ucz. z Katedry Ekonomii Politycznej naszego Wydziału została laureatką prestiżowej Nagrody Narodowego Centrum Nauki w ramach obszaru badawczego „nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce”.

W opisie osiągnięć prof. Safarzyńskiej, który stał się podstawą przyznania Nagrody NCN czytamy:

„[dr hab. Karolina Safarzyńska, prof. ucz.] znacząco rozszerza stan wiedzy w wymiarze teoretycznym, metodologicznym i empirycznym. Jest jednym z niewielu badaczy w Polsce zajmujących się ‘nową’ ekonomią - złożoności, behawioralną i eksperymentalną. Jej prace naukowe poruszają niezwykle ważną społecznie tematykę: bada wpływ ograniczonej racjonalności, efektów sieciowych i różnorodności preferencji na skuteczność polityki klimatycznej.

[dr hab. Karolina Safarzyńska, prof. ucz.] stosuje w pracach podejście wieloagentowe i behawioralne, które pozwala łączyć mikro z makro ekonomią i badać jak interakcje agentów na poziomie indywidualnym (mikro) są źródłem ‘emergentnych’ zjawisk (emergent properties) na poziomie makro. Tworzy nowatorskie modele teoretyczne, które pozwalają na badanie kombinacji polityk: interwencji behawioralnych i polityk makroekonomicznych, aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Tradycyjna ekonomia analizuje takie polityki za pomocą dwóch różnych podejść teoretycznych, wyłącznie na poziomie mikro lub makro, co nie pozwala na łączną analizę ich skuteczności. Jednocześnie, opiera się na założeniu o pełnej racjonalności, nie uwzględnia interakcji społecznych ani różnorodności preferencji. Modele proponowane przez [dr hab. Karolinę Safarzyńską, prof. ucz.] uchylają te założenia.

[dr hab. Karolina Safarzyńska, prof. ucz.] pokazuje jak ograniczona racjonalność, która może przybierać formę niechęci do strat (loss aversion), tworzenia się nawyków lub pogoni za statusem, może ograniczać efektywność polityk klimatycznych. Pokazała, że efekt sieciowy może zwiększać prawdopodobieństwo kryzysów finansowych na skutek polityk klimatycznych, a nierówne zyski z kapitału i pracy oraz różnorodność preferencji konsumentów wpływają na wysokość podatku węglowego.

Badania [dr hab. Karoliny Safarzyńskiej, prof. ucz.] są ważne i aktualne: zajmują się nie tylko efektami wdrażania polityk przeciwdziałających zmianom klimatycznym, ale także uwzględniają czynniki behawioralne, torując drogę nowemu podejściu w ekonomii.”

Serdecznie gratulujemy!

--

Nagroda NCN jest najbardziej prestiżową nagrodą naukową przyznawaną młodym uczonym pracującym w polskich ośrodkach. Nagrodę NCN mogą otrzymać badaczki i badacze, którzy nie przekroczyli 40. roku życia i mają znaczące osiągnięcia naukowe w zakresie badań podstawowych, udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskich jednostkach naukowych. Wyróżnienie jest przyznawane w trzech obszarach nauk: humanistycznych, społecznych i o sztuce (HS), ścisłych i technicznych (ST) oraz o życiu (NZ). Podstawowym kryterium, jakim kieruje się komisja oceniająca osiągnięcia kandydatów, jest ich doskonałość naukowa i międzynarodowa rozpoznawalność.

  • slide

    fot. NCN/Michał Łepecki

  • slide

    fot. NCN/Michał Łepecki

  • slide

    fot. NCN/Michał Łepecki

  • slide

    fot. NCN/Michał Łepecki