Kandydaci z dyplomem zagranicznym

Sposób przeliczania ocen ze świadectw uzyskanych za granicą

Sposób przeliczania ocen ze świadectw uzyskanych za granicą, uprawniających do podjęcia studiów pierwszego stopnia określony został w załączniku do uchwały rekrutacyjnej. Punkty kandydatów posiadajacych świadectwa z krajów nieuwzględnionych w dokumencie, przeliczane są w sposób przypisany do polskiego egzaminu maturalnego: poziom podstawowy - przelicznik 0,6, poziom rozszerzony - przelicznik 1, brak poziomu - przelicznik 0,8. W przypadku punktów ze świadectwa maturalnego obowiązuje waga 0,5.

Jeżeli masz wątpliwości, jak przeliczyć punkty rekrutacyjne, skontaktuj się z Biurem Rekrutacji WNE UW.


Dodatkowy egzamin wstępny na studia licencjackie dla kandydatów międzynarodowych

Kandydaci międzynarodowi posiadający dyplom spoza Unii Europejskiej, EFTA, EOG, krajów OECD lub krajów posiadających dwustronne umowy z Polską (np. Ukraina, Chiny), ubiegający się o przyjęcie na studia licencjackie, są zobowiązani do przejścia dwuetapowej procedury rekrutacyjnej:

1. Przeliczenie wyników z egzaminów maturalnych.
Kandydaci, którzy uzyskają co najmniej 50% (czyli 50 punktów), przechodzą do drugiego etapu rekrutacji. Kandydaci, którzy uzyskają wynik poniżej wymaganego progu w pierwszym etapie, otrzymują 0 punktów za całe postępowanie rekrutacyjne.

2. Egzamin wstępny z matematyki – maksymalna liczba punktów: 100 punktów.

Egzamin odbędzie się 17 lipca 2025 r. o godz. 09:00 czasu warszawskiego, w formule online (UTC+02:00, środkowoeuropejski czas letni / CEST).
Egzamin będzie miał formę testu jednokrotnego wyboru i obejmie zakres wiedzy matematycznej na poziomie polskiej szkoły ponadpodstawowej. Sprawdzana będzie znajomość podstawy programowej i umiejętności matematyczne wymagane w polskim systemie edukacji.
Materiały przykładowe i informatory dostępne są na stronie:
https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/informatory/

Bezpośredni link do testu zostanie przesłany kandydatom po ocenie ich świadectw maturalnych.

Końcowy wynik rekrutacyjny stanowi średnią arytmetyczną wyników z obu etapów postępowania rekrutacyjnego.


Załączanie dokumentów w systemie IRK

Kandydaci z dyplomami zagranicznymi są zobowiązani do załączenia na swoim koncie rekrutacyjnym dokumentów edukacyjnych, na podstawie których wyliczone zostaną punkty rekrutacyjne.

Jeżeli Kandydat posiada dwa typy dokumentów, np. w przypadku kandydatów z Białorusi Attestat oraz wykaz ocen z egzaminu CT - prosimy o załączenie obu dokumentów, wraz z załącznikami w postaci ocen. Komisja Rekrutacyjna po zapoznaniu się z dokumentami, wyliczy punkty rekrutacyjne na podstawie najkorzystniejszego dla Kandydata wyniku. 


Dodatkowe dokumenty wymagane od osób posiadających dyplomy zagraniczne

Od kandydata legitymującego się świadectwem maturalnym lub dyplomem ukończenia studiów wydanymi za granicą – poza ogólnymi dokumentami, wymagane są dodatkowo:

1. poświadczenie świadectwa maturalnego lub dyplomu studiów wyższych wraz z wykazami ocen –  w formie:

2. tłumaczenie przysięgłe na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz wykazu ocen, legalizacji lub apostille - jeśli zostało sporządzone w języku obcym albo – w przypadku tłumaczenia za granicą innego niż przysięgłe – tłumaczenie zalegalizowane w polskiej placówce dyplomatycznej 

3. zaświadczenie potwierdzające, iż uzyskane świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów wyższych uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe lub kontynuowania kształcenia w kraju, z którego dokument pochodzi, wraz z tłumaczeniem na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata

4. jeśli świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów wyższych nie podlega uznaniu z mocy prawa lub na podstawie umów międzynarodowych za dokument uprawniający do podjęcia w Polsce studiów - pisemną informację Dyrektora NAWA o dokumencie zagranicznym, potwierdzającą uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia. wnioski składane są przez system SYRENA.

W przypadku  kandydatów posiadajacych potwierdzenie uznania swojego świadectwa szkoły średniej decyzją Kuratora Oświaty, wydaną przed 30 czerwca 2025, opinia Dyrektora NAWA nie jest wymagana.


Potwierdzenie znajomości języka polskiego

1. Kandydaci z obywatelstwem krajów UE, EFTA, EOG posiadający dyplom lub świadectwo wydane w kraju UE/EFTA/ EOG/ OECD lub w kraju, z którym Polska ma podpisaną umową międzynarodową (np. Ukraina, Chiny) aplikujący na studia w języku polskim, zobowiązani są do udokumentowania znajomości języka polskiego na poziomie m.in. B2 honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem.

Lista podmiotów uprawnionych do przeprowadzania egzaminów z języka polskiego jako obcego

Lista podmiotów, którym została przyznana  Akredytacja Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację kursów języka polskiego  w latach 2023-2026 

2. Kandydaci niespełniajacy warunków z punktu pierwszego, powinni poświadczyć znajomość języka polskiego jednym z dokumentów, o którym mowa w projekcie rozporządzenia Ministrwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Kandydaci, z obu grup, którzy nie posiadają stosownego dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego, przystępują do testu on-line sprawdzającego znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. W dalszej kwalifikacji brani są pod uwagę jedynie kandydaci, wykazujący się znajomością języka polskiego na poziomie min. B2.

Kandydat jest zobowiązany do zamieszczenia certyfikatu z testu on-line na indywidualnym koncie w systemie IRK. Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Aby wziąć udział w teście, należy:

  1. Zarejestrować się na platformie Kampus (https://kampus-rekrutacja.ckc.uw.edu.pl/) oraz
  2. Przystąpić do testu oraz załączyć na swoim koncie rejestracyjnym w systemie IRK  certyfikat po wypełnieniu testu. Link do testu: https://kampus-rekrutacja.ckc.uw.edu.pl/course/view.php?id=149 hasło: test2025. W razie problemów, prosimy o kontakt na adres ae+HIdzu0Y%7h!=n#lm?X-^q]#[TKr7?Y\Yu7B/WeGd}uSzN6O^

Potwierdzenie znajomości języka angielskiego

1. Polscy i zagraniczni kandydaci z krajów UE, EFTA i EOG posiadający dyplom lub świadectwo ukończenia szkoły średniej z krajów UE, EFTA, EOG, OECD lub krajów mających dwustronne umowy z Polską (np. Ukraina, Chiny), ubiegający się o przyjęcie na Wydział na kierunki prowadzone w języku angielskim, muszą przedstawić dokument uznawany przez Uniwersytet Warszawski jako potwierdzenie znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2.

Kandydaci, którzy nie posiadają odpowiedniego dokumentu, mogą przystąpić do Centralnego Egzaminu Biegłości Językowej.

2. Międzynarodowi kandydaci, którzy nie spełniają wymagań określonych w punkcie pierwszym, a ubiegają się o przyjęcie na Wydział na kierunki prowadzone w języku angielskim, muszą przedstawić dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2, zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Nauki.

Kandydaci, którzy nie posiadają odpowiedniego dokumentu, mogą przystąpić do Centralnego Egzaminu Biegłości Językowej.