Działalność

Działania CEAPS obejmowały dotychczas prowadzenie badań naukowych, przygotowywanie ekspertyz zlecanych przez instytucje zewnętrzne, jak również organizację seminariów i innych wydarzeń o charakterze naukowo-eksperckim (ze szczególnym naciskiem na wspieranie współpracy między przedstawicielami nauki a praktykami życia społeczno-polityczno-gospodarczego).


Wybrane projekty:

Raport_badanie_szkolenictwo_wyższe.jpg

2010

Przygotowanie raportu z badań nad strategią rozwoju szkolnictwa wyższego na zlecenie Fundacji Rektorów Polskich

Koordynator: prof. dr hab. Jerzy Wilkin

W projekcie uczestniczył zespół złożony z pracowników WNE UW oraz studentów z trzech kół naukowych działających na UW. Efektem projektu jest publikacja - ekspertyza pt. Reformowanie systemu szkolnictwa wyższego w Polsce – uwarunkowania ekonomiczno-finansowe i prawne (wyd. Fundacja Rektorów Polskich, 2010).
 


jakość-rządzenia.png2010 - 2012

Realizacja projektu badawczego MNiSW/NCN pt. Jakość rządzenia i poprawa efektywności zarządzania środkami publicznymi: konceptualizacja, pomiar i instytucjonalizacja zasad dobrego rządzenia (good governance) w Polsce

Kierownik projektu: prof. dr hab. Jerzy Wilkin

W projekcie uczestniczył zespół pracowników UW, w ramach projektu odbyło się szereg seminariów, w tym z udziałem praktyków, jak również wspólne seminarium z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej (UEK) w Krakowie. Efektem projektu jest monografia pt. Jakość rządzenia w Polsce. Jak ją badać, monitorować, poprawiać? pod red. J. Wilkina (WN Scholar, 2013).


Polish_law_economics.jpg2010 - 2012

Współorganizacja trzech konferencji z cyklu Polish Law & Economics Conference na UW

Koordynator: dr hab. Katarzyna Metelska-Szaniawska, prof. ucz.

W każdej z konferencji brało udział ponad 100 uczestników, a prelegenci pochodzili z różnych ośrodków w Polsce i zagranicą. Wykład gościnny wygłaszali wybitni przedstawiciele ekonomicznej analizy prawa (prof. S. Voigt z University of Hamburg, prof. E. Salzberger z University of Haifa, prof. T. Ulen University of Illinois at Urbana Champaign). Efektem konferencji są także kolejne edycje Polish Yearbook of Law & Economics pod red. J. Bełdowskiego, K. Metelskiej-Szaniawskiej i L. Visschera (Wyd. CH Beck, 2011-2013).


2012

Organizacja wspólnego seminarium CEAPS i Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA

Koordynator: dr hab. Jan Fałkowski, prof. ucz.


Eale_2013.jpg2013

Współorganizacja 30th Annual Meeting of the European Association of Law and Economics (EALE) na UW

Koordynator: dr hab. Katarzyna Metelska-Szaniawska, prof. ucz.

W tej jubileuszowej edycji najważniejszej konferencji naukowej z zakresu ekonomicznej analizy prawa w Europie, zorganizowanej we wrześniu 2013 r. na Uniwersytecie Warszawskim, uczestniczyło ponad 200 naukowców z 25 krajów świata, odbyło się blisko 150 prezentacji referatów, dwa wykłady gościnne i panel dyskusyjny.
 


2015

Organizacja seminarium pt. „Ocena Skutków Regulacji – stan obecny i wyzwania na przyszłość” na WNE UW

Moderator: dr hab. Łukasz Hardt, prof. ucz.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele nauki (reprezentowani zarówno przez pracowników naszego Wydziału, jak i innych uczelni np. SGH, czy Uniwersytetu SWPS, jak również PAN) oraz praktycy (przedstawiciele Komisji Europejskiej, KPRM, Ministerstwa Sprawiedliwości, NIK, Biura Analiz Sejmowych, Rady ds. Cyfryzacji), jak również reprezentanci kilku organizacji pozarządowych. W efekcie wypracowano szereg rekomendacji dla procesu oceny skutków regulacji w wymiarze krajowym, a także europejskim.


2016

Organizacja dwóch Seminariów CEAPS na Wydziale nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Moderator: dr hab. Katarzyna Metelska-Szaniawska, prof. ucz.

W ramach seminariów swoje wystąpienia przedstawili:

  • prof. Marek M. Kamiński (University of California w Irvine): „Konsekwencje polityczne ordynacji większościowych”
  • prof. Thomas Apolte (University of Muenster): „Autocracts, Winning Coalitions, and Mass Revolts. Can the Public Tame a Dictator?”