Wykładowcy


Wykładowcy:

prof. dr hab. Łukasz Hardt

Zajęcia: Ekonomia dla decydentów; Etyka publiczna i instytucje polityczne; Przygotowanie projektu dyplomowego

Jest profesorem nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Pracuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie do marca 2025 r. kierował Katedrą Ekonomii Politycznej. Stopień doktora uzyskał w 2007 r., doktora habilitowanego w 2014 r., a tytuł profesora w 2021 r. W swojej karierze akademickiej pracował również w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN.

Poza działalnością stricte naukową angażuje się publicznie i był m.in. członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, a w latach 2016-2022 wchodził w skład Rady Polityki Pieniężnej. Jest członkiem Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Naukowej Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Jest także współzałożycielem Polskiej Sieci Filozofii Ekonomii.

Za swoje badania otrzymał prestiżowe wyróżnienia: stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej; stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców; stypendium tygodnika „Polityka” w ramach akcji „Zostańcie z nami!”, a także w 2014 r. nagrodę Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. prof. E. Lipińskiego za książkę Studia z realistycznej filozofii ekonomii (C.H. Beck, Warszawa, 2013). Współredagowany przez niego podręcznik (Metaekonomia. Zagadnienia z filozofii ekonomii, CC Press, Kraków, 2016) otrzymał w 2017 r. nagrodę pierwszego stopnia w konkursie PTE na najlepszy podręcznik z ekonomii wydany w latach 2014-2016. Był gościnnym profesorem na Uniwersytecie w Cambridge, odbył również staże badawcze na uniwersytetach w Helsinkach i Mediolanie, a także w London School of Economics and Political Sciences.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się w obszarze filozofii, metodologii i historii ekonomii; interesuje się również szeroko rozumianą ekonomią instytucjonalną i polityczną.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (Oddział PTE w Łodzi). W 2021 r. został wybrany wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.


 

prof. UW, dr hab. Gabriela Grotkowska

Zajęcia: Ekonomia dla decydentów

Jest profesorem UW specjalizującym się w ekonomii rynku pracy i edukacji. Od lat związana z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie pełni funkcję dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych w kadencji 2020–2024 oraz 2024-2028. Jest także senatorem UW w tym samym okresie.

Jej ścieżka akademicka rozpoczęła się od ukończenia z wyróżnieniem studiów magisterskich na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW w 2001 roku, ze specjalnością w ekonomii międzynarodowej. W 2008 obroniła doktorat z wyróżnieniem, analizując wpływ handlu zagranicznego na zatrudnienie i płace w Polsce w okresie transformacji. Dziesięć lat później uzyskała habilitację, koncentrując się na premii płacowej z zatrudnienia w sektorze publicznym.

Zawodowo związana jest z macierzystym Wydziałem, gdzie od 2008 roku pracowała w Katedrze Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego, a od 2021 roku w Katedrze Ekonomii Edukacji i Pracy. Swoje doświadczenie badawcze rozwijała również jako research fellow na University of Nottingham. Jest członkinią prestiżowych organizacji naukowych, takich jak European Association of Labour Economists (EALE), The Italian Association of Labour Economics (AIEL) oraz The Rimini Centre for Economic Analysis.


 

prof. UW, dr mult. Jacek Lewkowicz

Zajęcia: Data-science dla decydentów

Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrektorem Centrum Badań Chińskich. Jako profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych, prowadzi badania oraz wykłada na temat ekonomii politycznej, ekonomicznej analizy prawa, ekonomii instytucjonalnej, teorii wyboru publicznego i prawa pracy oraz wykorzystania narzędzi data-science. Jego prace badawcze koncentrują się na analizie instytucji, rozumianych jako struktury norm i reguł, które kształtują i ograniczają zachowania jednostek. W swoich badaniach korzysta z zaawansowanego aparatu ilościowego, obejmującego m.in. statystykę, ekonometrię i uczenie maszynowe.

Ukończył studia magisterskie z prawa oraz ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie posiada tytuł doktora habilitowanego z ekonomii, który uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim, a także stopień doktora prawa oraz ekonomii. Jako badacz zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym wyróżnienia za swoją działalność naukową, a także zdobył stypendia i granty na realizację projektów badawczych, m.in. z zakresu analizy populizmu, roli konstytucji oraz ewolucji systemów politycznych.

Jest także autorem licznych publikacji naukowych, które ukazały się w renomowanych czasopismach międzynarodowych. Współpracuje z uczelniami i instytucjami badawczymi na całym świecie, m.in. z ETH Zurich, Uniwersytetem Narodowym Singapuru, Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley oraz Uniwersytetem Sichua w Chinach. Jest także laureatem wielu nagród naukowych, w tym Nagrody Naukowej „Polityka” oraz stypendiów dla wybitnych młodych naukowców.


 

prof. UW, dr hab. Maciej Jakubowski

Zajęcia: Polityka oparta na dowodach

Afiliacja: Wydział Nauk Ekonomicznych UW

Jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończył studia socjologiczne, a następnie uzyskał doktorat w naukach ekonomicznych. W swojej karierze naukowej był również związany z Uniwersytetem Pittsburskim w Stanach Zjednoczonych oraz Uniwersytetem Ludwiga i Maksymiliana w Monachium. Pracował także w Robert Schuman Centre for Advanced Studies na Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (EUI) we Florencji. W latach 2008–2012 pełnił funkcję analityka w zespole PISA w OECD w Paryżu, a wcześniej, w latach 2005–2008, współpracował z Centralną Komisją Egzaminacyjną, gdzie zajmował się badaniem edukacyjnej wartości dodanej. W tym czasie był także związany z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

W 2012 roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, gdzie odpowiadał za strategię i finansowanie w obszarze edukacji. W 2014 roku założył Fundację Evidence Institute, której celem jest promowanie stosowania badań naukowych w praktyce edukacyjnej oraz w kształtowaniu polityki edukacyjnej. Od 2024 roku dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

Dr hab. Jakubowski specjalizuje się w badaniach edukacyjnych, a jego pasją jest również przekazywanie wiedzy o metodach nauczania opartych na badaniach. Jako konsultant współpracował z rządami oraz międzynarodowymi organizacjami, takimi jak Bank Światowy, OECD, UNESCO, UNDP czy Komisja Europejska. Jest autorem licznych prac naukowych, raportów badawczych oraz publikacji popularyzatorskich.


 

dr Michał Boni

Zajęcia: Zarządzanie strategiczne

Dr Michał Boni jest medioznawcą, politologiem i kulturoznawcą, specjalizującym się w badaniu społecznych skutków nowych technologii, cyberbezpieczeństwa, cyfryzacji, własności intelektualnej oraz ochrony danych. W swojej pracy naukowej i praktyce zawodowej zajmuje się również zarządzaniem strategicznym, tworzeniem i wdrażaniem strategii cyfryzacyjnych oraz innowacyjnych rozwiązań w zakresie nowych technologii. Obecnie pełni funkcję Senior Researcher Associate w Martens Centre, think tanku w Brukseli. Jako pierwszy minister ds. cyfryzacji w Europie Środkowo-Wschodniej (2011-2013) był autorem programu „Polska Cyfrowa” oraz współtwórcą kluczowych inicjatyw cyfrowych w Polsce.

Dr Boni jest także autorem licznych prac naukowych i artykułów, w tym „Artificial Intelligence and Governance Going Beyond Ethics” opublikowanego przez Martens Centre. Wykłada na Uniwersytecie SWPS, prowadząc zajęcia dotyczące wpływu nowych technologii na współczesny świat, transformacji cyfrowej, sztucznej inteligencji oraz nowych modeli biznesowych. Prowadzi również interdyscyplinarne konwersatorium o społecznych skutkach nowych technologii, zarządzaniu platformami i danymi. Współpracuje z Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych „HumanTech” SWPS.

W swojej karierze pełnił liczne ważne funkcje publiczne, m.in. był ministrem pracy i polityki socjalnej (1991), sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (1992-1993), a także posłem na Sejm (1991-1993). Jako doradca rządu Jerzego Buzka i szef doradców strategicznych premiera Donalda Tuska (2008-2011), koordynował prace nad raportami „Polska 2030”, „Młodzi 2011” oraz „Młodzi 2018”. Jako poseł do Parlamentu Europejskiego (2014-2019) był aktywny w Komisji Wolności i Sprawiedliwości oraz Komisji Przemysłu i Nauki, gdzie zajmował się kwestiami cyfrowymi, w tym ochroną danych osobowych, dostępem do informacji publicznych, rozwojem społeczeństwa gigabitowego oraz sztuczną inteligencją.


 

Konrad Szymański

Zajęcia: Polityka europejska

Analityk spraw europejskich z wieloletnim doświadczeniem w polskim i międzynarodowym sektorze publicznym, członek rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W latach 2022-2024 był zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w od marca 2020 do października 2022 był ministrem ds. Unii Europejskiej. Wcześniej, w latach 2015-2019 był Wiceministrem w MSZ oraz Posłem do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji (w latach 2004-2014), gdzie zasiadał w zasiadał w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

W latach 2003-2010 był redaktorem naczelnym Międzynarodowego Przeglądu Politycznego – dwumiesięcznika poświęconego prezentacji materiałów analitycznych z zakresu polityki gospodarczej i międzynarodowej z think-tanków z Europy i USA, wydawanego przez Instytut Środkowo-Europejski i Instytut Sobieskiego. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


 

dr Piotr Arak

Zajęcia: Wyzwania współczesnej cywilizacji; Zrównoważony rozwój; Przygotowanie projektu dyplomowego

Adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek zarządu brukselskiego think-tanku European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition (ERCST) oraz główny ekonomista VeloBanku. W latach 2018–2023 pełnił funkcję dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ukończył studia z zakresu polityki społecznej na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo zdobył wykształcenie z zakresu metod statystycznych w biznesie na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW oraz ukończył program MBA realizowany przez Szkołę Główną Handlową i Université du Québec à Montréal. W 2023 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. W 2024 r. ukończył program Economic Development na Uniwersytecie Harvarda.

W swojej karierze zawodowej pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie pełnił funkcje asystenta Ministra oraz doradcy Ministra Administracji i Cyfryzacji. Następnie związał się z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, a w latach 2013–2017 pracował jako analityk w Centrum Analitycznym Polityka Insight. Kolejno, pełnił funkcję managera w firmie doradczej Deloitte.

Jest autorem i współautorem ponad kilkudziesięciu raportów i ekspertyz oraz ponad 200 artykułów prasowych, z czego 40 opublikował w mediach zagranicznych. Jest także laureatem wielu nagród, w tym odznaki honorowej „Za zasługi dla finansów publicznych” z rąk ministra finansów.


 

dr Sergiusz Trzeciak

Zajęcia: Komunikacja publiczna

Jest prawnikiem, politologiem oraz doradcą z bogatym międzynarodowym dorobkiem akademickim. Ukończył studia magisterskie (LL.M.) w zakresie porównawczego prawa konstytucyjnego na Central European University. Jako stypendysta programu Chevening odbył staż naukowy na Uniwersytecie Oksfordzkim, a następnie obronił rozprawę doktorską w Katedrze Stosunków Międzynarodowych London School of Economics (LSE). Na LSE prowadził również zajęcia dydaktyczne z zakresu analizy polityki zagranicznej. Od ponad dekady aktywnie działa w obszarze doradztwa politycznego i szkoleń, uczestnicząc w ponad kilkunastu kampaniach wyborczych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Współpracował z największymi partiami politycznymi w Polsce, czołowymi politykami krajowymi i europejskimi, jak również z międzynarodowymi organizacjami, takimi jak OBWE, National Democratic Institute for International Affairs oraz NATO. Brał udział w licznych projektach dotyczących wyborów, demokratyzacji, rozwoju społeczeństwa informacyjnego, funkcjonowania organizacji międzynarodowych, a także kampanii społecznych i wyborczych realizowanych w Europie, Azji i Afryce Północnej. Przygotowywał także analizy i raporty poświęcone polityce zagranicznej Unii Europejskiej dla instytutów badawczych i think-tanków.

Jest autorem  czternastu książek poświęconych marketingowi politycznemu oraz analizie życia politycznego, opublikowanych w Polsce i Wielkiej Brytanii. W latach 2006–2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Sobieskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich think-tanków. Obecnie jest wykładowcą akademickim w Collegium Civitas, prowadzi zajęcia na programach EMBA i EDBA Polskiej Akademii Nauk oraz regularnie komentuje bieżące wydarzenia polityczne w najważniejszych polskich mediach.


 

dr hab. Arkady Rzegocki, prof. UJ

Zajęcia: Protokół dyplomatyczny

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych. Prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ ds. kontaktów międzynarodowych i nauki (2012-2013). Ambasador RP w Londynie (2016-2021), Szef Służby Zagranicznej oraz Dyrektor Akademii Dyplomatycznej MSZ (2021-2023), Ambasador RP w Dublinie (2023-2024). Visiting scholar, Sidney Sussex College, Cambridge (2014). Kierownik projektu, a następnie jednostki międzywydziałowej Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie (2012-2016). Pełnomocnik Rektora UJ ds. kontaktów z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie (PUNO) z siedzibą w Londynie (2011-2014). Radny Miasta Krakowa VII Kadencji, Przewodniczący Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich (2014-2016). Obecnie zajmuje się naukowo polską i brytyjską myślą polityczną, ideą racji stanu, soft power, współczesną dyplomacją. 


 

dr Jarosław Górski

Zajęcia: Negocjacje i mediacje

Doktor nauk ekonomicznych i magister zarządzania, trener EY Academy of Business. Doświadczony praktyk z silnym zapleczem akademickim. Prowadzi badania i analizy, współtworzy rozwiązania strategiczne, doradza, szkoli i konsultuje – zawsze siedząc po tej samej stronie stołu co partnerzy. Adiunkt w Katedrze Zarządzania i Technologii Informacyjnych Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek zarządu Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc BEST PLACE, doradca sektorowy w Związku Miast Polskich, doradca prezesa zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, trener EY Academy of Business, wykładowca studiów e-MBA SGH-WUM w ochronie zdrowia.


 

dr Piotr Modzelewski

Zajęcia: Koncepcje i metody współrządzenia oraz zarządzania w sektorze publicznym, Budżetowanie i ustalanie priorytetów

Adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego główne obszary badawcze obejmują analizę efektywności, pomiar wyników w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych, relacje międzyorganizacyjne, współpracę podmiotów z różnych sektorów, sieci świadczenia usług publicznych oraz sieci współrządzenia. Realizował wiele projektów badawczych i komercyjnych w sektorach publicznym i prywatnym, w tym brał udział w projektach międzynarodowych. Kierował studiami podyplomowymi związanymi z sektorem publicznych, prowadził zajęcia na licznych studiach podyplomowych, zaś przez 5 lat pełni funkcję jednego z„associate editors” czasopisma „Central European Economic Journal”, jest również członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma „Mazowsze Studia Regionalne”. Realizował zajęcia i szkolenia m.in. z oceny skutków regulacji, analizy kosztów i korzyści, rachunkowości budżetowej, kontroli zarządczej w sektorze publicznych, zarządzania strategicznego oraz zarządzania jakością w sektorze publicznym, funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jest autorem i współautorem licznych publikacji za zakresu sektora publicznego.


 

dr Agnieszka Wincewicz-Price

Zajęcia: Interwencje behawioralne w politykach publicznych

Doktor nauk społecznych w zakresie ekonomii politycznej (Newcastle University), absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, Erasmus Universiteit w Rotterdamie (EIPE) i Newcastle University. Z Polskim Instytutem Ekonomicznym związana od 2018 r. Doświadczenie w pracy analityczno-badawczej zdobywała m.in. w zakładzie Metaekonomii IBRKK oraz w ramach Junior Research Fellowship na Uniwersytecie Oksfordzkim.  Jej zainteresowania badawcze obejmują filozofię, metodologię i historię ekonomii. Autorka publikacji dotyczących teorii kształtowania i zmienności preferencji, teorii racjonalnego wyboru i filozofii działania ekonomicznego, w tym wybranych elementów ekonomii behawioralnej i ich praktycznych zastosowań w politykach publicznych. Współredaktor wydawanej przez Springer serii „Virtues and Economics”.


 

dr Marek Niedużak

Zajęcia: Wyzwania cyfryzacji w sektorze publicznym

Doktor nauk prawnych i adwokat specjalizujący się w prawie cywilnym i gospodarczym. W latach 2016-2021 pracował w ministerstwie właściwym ds. gospodarki, najpierw jako dyrektor, a potem jako podsekretarz stanu. Nadzorował m.in. przygotowanie ustawy o prostej spółce akcyjnej, nowego prawa zamówień publicznych, a także przepisów będących podstawą udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorcom podczas pandemii COVID-19. Ukończył prawo na Uniwersytecie

Jagiellońskim. Doktoryzował się na tej samej uczelni. Zarówno pracę magisterską, jak i doktorską pisał z perspektywy ekonomicznej analizy prawa. Uzyskał też tytuł magistra praw (LL.M.) na Uniwersytecie Cambridge. Odbył aplikację adwokacką przy Izbie Warszawskiej. Maturę zrobił w Downside School w Wielkiej Brytanii. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z wiodącymi kancelariami prawnymi, zarówno międzynarodowymi, jak i polskimi. Wykładał w Kolegium Prawa Akademii Leona

Koźmińskiego, a także prowadził zajęcia z prawa gospodarczego w ramach aplikacji adwokackiej przy Izbie Warszawskiej. Jako ekspert współpracował z Biurem Analiz Sejmowych, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Instytutem Sobieskiego oraz Polityką Insight. Jestem autorem publikacji z dziedziny nauk prawnych, w ty, publikacji dot. cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości. Ukończył Leadership Academy for Poland. Zasiada w radzie Fundacji im. Abrahama Jakuba Sterna.


 

dr Katarzyna Dębkowska

Zajęcia: Metody foresightu

Kwalifikacje: Kierownik Zespołu Foresightu Gospodarczego PIE.  Doktor nauk ekonomicznych, absolwentka matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Z Polskim Instytutem Ekonomicznym związana od 2018 r. Posiada wieloletnie doświadczenie w kierowaniu i realizacji badań typu foresight w obszarach społeczno-gospodarczych. W analizach wyników badań specjalizuje się w wykorzystaniu metod statystyki wielowymiarowej. Jest autorką licznych publikacji naukowych dotyczących modeli biznesu, upadłości przedsiębiorstw, foresightu gospodarczego i technologicznego. Adiunkt w Katedrze Nauk o Przedsiębiorstwie na Wydziale Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku oraz wykładowca na studiach Executive Master of Business Administration w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.