Wybierz język
pl gb

Międzykierunkowe studia ekonomiczno-matematyczne, studia stacjonarne I stopnia


MSEMAT.png

Międzykierunkowe Studia Ekonomiczno-Matematyczne (MSEM) to atrakcyjna, ale i wymagająca specjalność umożliwiająca studiowanie jednocześnie na dwóch kierunkach:  ekonomii i matematyce. Daje ona możliwość uzyskania dyplomów licencjata na obu tych kierunkach w ciągu trzech lat studiów. Specjalność jest atrakcyjną propozycją dla osób pragnących zdobyć wiedzę z kilku dziedzin, począwszy od matematyki, ekonomii, poprzez informatykę, zarządzanie i finanse, a na ekonometrii i metodach ilościowych w ekonomii kończąc.

Studenci MSEMu zaliczają przedmioty ekonomiczne na Wydziale Nauk Ekonomicznych, a matematyczne - na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Należy podkreślić, że realizują przy tym (niemal) wszystkie przedmioty objęte programem studiów I stopnia zarówno matematyki, jak i ekonomii. Są to więc rzeczywiście studia na dwóch kierunkach, a nie studia ekonomiczne z rozszerzoną matematyką czy studiowanie zastosowań matematycznych w ekonomii.  Osoby decydujące się na tę specjalność muszą więc liczyć się z koniecznością przemieszczania się między siedzibami obu wydziałów oraz opanowania wiedzy ekonomicznej i matematycznej (także tej o charakterze abstrakcyjnym) w takim samym zakresie, jak pozostali studenci matematyki i ekonomii.

Siatka zajęć specjalności MSEM obejmuje dużą liczbę godzin zajęć, jest jednak tak skonstruowana, aby ułatwić pogodzenie w czasie studiów na obu kierunkach. Wykaz wszystkich przedmiotów wymaganych do uzyskania obu dyplomów: matematyka ze specjalnością MSEM albo ekonomia ze specjalnością MSEM (w tym przypadku trzeba spojrzeć także na siatkę z dodatkowymi przedmiotami koniecznymi do uzyskania dyplomu na MIM).


Kierunek ekonomia jest prowadzony przez Wydział Nauk Ekonomicznych, a kierunek matematyka przez Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Oba kierunki

  • posiadają certyfikat “Doskonały kierunek - doskonałość w kształceniu” przyznany przez Polską Komisję Akredytacyjną

  • zajęły w 2023 r w swoich kategoriach  I miejsce w kraju w rankingu magazynu Perspektywy.


Program daje solidne podstawy teoretyczne i praktyczne niezbędne do budowania modeli teoretyczno-analitycznych przy wykorzystaniu oprogramowania do prognozowania i symulacji zjawisk gospodarczych pozwolą absolwentom znakomicie odnaleźć się w instytucjach, gdzie konieczne jest dogłębne rozumienie tych obszarów.

Studia oferują unikatowy program, który składa się z czterech typów zajęć, dających razem jedyny w swoim rodzaju profil absolwenta:

  • Zajęcia ekonomiczne, na których student zdobywa rozległą wiedzę z zakresu teorii mikroekonomii, makroekonomii oraz finansów, a następnie swobodnie stosuje ją do szerokiego spektrum analiz ekonomicznych. Ponadto poznaje metody modelowania ekonometrycznego, w tym prognozowanie i symulacje. Interesującym uzupełnieniem jest edukacja aktuarialna, w tym matematyka finansowa i ubezpieczeniowa.
  • Grupę zajęć matematycznych, obejmujących:

    • solidne podstawy matematyczne - w tym: analizę matematyczną, algebrę, rachunek prawdopodobieństwa, statystykę matematyczną, równania różniczkowe,  czy topologię - dające nie tylko solidną bazę do swobodnego budowania modeli ilościowych, ale także uczące abstrakcyjnego i ścisłego rozumowania dotyczącego faktów z różnych gałęzi matematyki

      oraz metody ilościowe - obejmujące modele optymalizacji i matematykę obliczeniową

  • Zajęcia specjalizacyjne - stanowiące rozległą grupę przedmiotów, w znacznej części do samodzielnego wyboru i służące poszerzeniu wiedzy z zakresu metod matematycznych (wybór z oferty Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki) oraz narzędzi analizy danych:

    • narzędzia informatyczne - zaawansowane systemy analityczne - STATA, SPSS, EVIEWS, SAS, MATLAB, zintegrowane systemy informatyczne zarządzania, narzędzia obliczeniowe, systemy do zarządzania bazami danych i przetwarzania danych
    • informatykę ekonomiczną -  czyli projektowanie systemów informatycznych
  • Zajęcia uzupełniające, dające nadzwyczaj gruntowne przygotowanie w zakresie rachunkowości, zarządzania, prawa, czyli dziedzin wykorzystywanych w pracy analitycznej.