Wybierz język
pl gb

Specjalności


grafika studia(1).png

 

W ramach kierunku "Ekonomia" dostępne są 2 specjalności:

  • Ekonomia Przedsiębiorstwa;
  • Ekonomia Międzynarodowa.

Wybór kierunku oraz specjalności następuje po pierwszym, wspólnym roku studiów. Wybór dokonywany jest na podstawie preferencji Studenta oraz rankingu sporządzonego na podstawie średniej ocen z pierwszego roku studiów, w ramach dostępnych miejsc na danym programie.


 


EKONOMIA PRZEDSIĘBIORSTWA

Zarządzanie współczesnym przedsiębiorstwem nie opiera się już - jak kiedyś - wyłącznie na intuicji. Musi być poparte gruntowną wiedzą z dziedziny ekonomii i zarządzania. Proponując na WNE specjalność Ekonomia przedsiębiorstwa (EP), staramy się łączyć te wszystkie kompetencje, które mogą być przydatne zarówno w praktyce życia gospodarczego, jak i w działalności analitycznej.

  • Studenci EP mają przede wszystkim możliwość zdobycia szerokiej wiedzy ekonomicznej, która stanowi bazę do dalszego pogłębiania kompetencji: teorii mikroekonomii i makroekonomii w warunkach gospodarki otwartej.
  • Równolegle proponujemy zajęcia doskonalące narzędzia analityczne niezbędne w praktyce każdemu ekonomiście niezależnie od jego specjalności (analiza matematyczna, statystyka matematyczna, ekonometria).
  • Ten zawodowy warsztat pozwala w dalszej kolejności zdobywać wiedzę z wielu praktycznych dziedzin: podstawy informatyki, finanse, rachunkowość, zarządzanie, prawo handlowe.
  • Nawiązując do tradycji kształcenia uniwersyteckiego dajemy naszym studentom możliwość wyboru jednej z dyscyplin społecznych, której znajomość pozwoli lepiej zrozumieć społeczny kontekst funkcjonowania gospodarki (do wyboru: socjologia, psychologia społeczna, politologia).
  • Wybrane przez studenta przedmioty uzupełniające główny nurt edukacji ekonomicznej (historia ekonomii, historia gospodarcza, demografia), pozwalają pełniej zrozumieć niejednolitość podejścia do problemów ekonomicznych, pobudzić zainteresowanie sposobami badania świata z wykorzystaniem podstaw rozumowania ekonomicznego.

Wszystkie opisane powyżej kompetencje stanowią bazę i punkt wyjścia do zapoznania się z różnymi aspektami działalności przedsiębiorstwa w sferze mikro- i makroekonomicznej. Studia na EP dostarczają wiedzę o teorii i praktyce zarządzania finansami przedsiębiorstwa (finanse przedsiębiorstwa, instrumenty finansowe), o sposobach analizy i interpretacji jego wyników finansowych (analiza ekonomiczna w przedsiębiorstwie), o metodach analizy otoczenia przedsiębiorstwa (gry biznesowe) - wszystkie z tych elementów są z powodzeniem wykorzystywane przez absolwentów WNE w ich życiu zawodowym.

Na specjalności EP przeprowadzamy analizę finansową i strategiczną zarówno małych firm, jak i wielkich korporacji. Badania naukowe koncentrują się na wykorzystaniu metod ekonomicznych i matematycznych do analizy zjawisk zachodzących w sferze biznesu. Chodzi tu o różne aspekty działalności przedsiębiorstwa w sferze mikro- i makroekonomicznej, a także ekonomiczne (zwłaszcza finansowe) i organizacyjne uwarunkowania działalności podmiotów gospodarczych.

Badania obejmują w szczególności wykorzystanie wiedzy o teorii i praktyce zarządzania finansami przedsiębiorstwa, o sposobach analizy i interpretacji jego wyników finansowych, jak i o sposobach analizy otoczenia przedsiębiorstwa do interpretacji złożonych procesów kształtujących zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje.

Dzięki wykorzystaniu podstawowych narzędzi ilościowej analizy ekonomicznej oraz podstawowych metod badań społecznych badania obejmują analizę finansową i strategiczną przedsiębiorstw, w tym określenie ich efektywności, potencjału rynkowego oraz inwestycyjnego. Efektem badań jest ocena nie tylko ekonomicznych, ale i społecznych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie oraz w jego otoczeniu, rozpoznanie, zdiagnozowanie i zaproponowanie rozwiązywań problemów dotyczących gospodarowania zasobami ludzkimi, rzeczowymi, czy finansowymi.

Specjalność posiada pełną międzynarodową akredytację ACCA. Więcej informacji: https://www.wne.uw.edu.pl/student/sciezki-edukacyjne/sciezka-acca/akredytowane-programy

 


EKONOMIA MIĘDZYNARODOWA

Polska w coraz większym stopniu staje się integralną częścią gospodarki światowej. Bierze udział nie tylko w międzynarodowej wymianie towarów i usług, lecz także staje się częścią europejskiego i światowego rynku kapitałowego oraz krajem otwartym na migracje. Dzieje się tak przy coraz bardziej intensywnych procesach globalizacyjnych, powodujących m.in., iż gospodarki krajowe są w coraz większym stopniu od siebie zależne. Nie można więc dziś rozumieć gospodarki - na poziomie firmy, sektora, regionu czy kraju - bez dogłębnego rozumienia mechanizmów charakterystycznych dla gospodarki otwartej. Nimi właśnie zajmuje się ekonomia międzynarodowa. Ta część nauk ekonomicznych zajmuje się przede wszystkim poznaniem tego, jakie są przyczyny i skutki międzynarodowej wymiany towarów i usług, przepływu inwestycji, migracji, ale także tym jak działają firmy wielonarodowe, ugrupowania integracyjne czy tym, jakie wyzwania niesie otwarcie dla polityki gospodarczej.

Program studiów Ekonomii międzynarodowej (EM) jest nowoczesny i aktualny oraz odpowiada najlepszym standardom najlepszych uczelni zachodnioeuropejskich czy amerykańskich. Specjalność EM wyposaża swoich absolwentów w wiedzę z zakresu funkcjonowania gospodarki otwartej, zarówno w aspektach teoretycznych (handel międzynarodowy, korporacje transnarodowe, integracja walutowa, makroekonomia gospodarki otwartej), jak i praktycznych (analiza empiryczna problemów ekonomii międzynarodowej, praktyka obrotów międzynarodowych) oraz w zakresie instytucjonalnych uwarunkowań współczesnej gospodarki światowej, w tym zwłaszcza europejskiej (gospodarka światowa, instytucje międzynarodowe w praktyce, regionalne ugrupowania integracyjne).

W programie Ekonomii Międzynarodowej duży nacisk położono na kształtowanie u studentów praktycznych umiejętności, nie tylko zaś na zdobywanie przez nich wiedzy. Absolwent EM potrafi analizować procesy zachodzące w gospodarce światowej i oceniać ich wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw, potrafi weryfikować poznane teoretyczne zagadnienia ekonomii międzynarodowej z wykorzystaniem danych empirycznych, a także potrafi posługiwać sie dokumentami w rozliczeniach międzynarodowych.

Na specjalności EM badamy transakcje na globalnych rynkach towarów i kapitału oraz międzynarodowy przepływ pracowników. Przedmiotem badań jest wpływ otoczenia zewnętrznego gospodarki na decyzje podejmowane przez konsumentów, przedsiębiorstwa i rządy. Współczesne gospodarki są otwarte na światowe przepływy towarów, kapitału i ludzi, co niesie ze sobą zarówno nowe możliwości, jak i stawia nowe wyzwania. Konsumenci mogą zaspokajać swoje potrzeby, importując towary wytworzone w odległych krajach, firmy muszą sprostać międzynarodowej konkurencji, polityka rządów i banków centralnych musi uwzględniać odbiór podejmowanych decyzji przez globalne rynki finansowe oraz ich wpływ na wartość narodowej waluty. Procesy zachodzące na globalnych rynkach są złożone i dlatego na I stopniu studenci zdobywają solidne podstawy teoretyczne i techniki prowadzenia analiz empirycznych, które na II stopniu umożliwią im prowadzenie własnych badań w zakresie:

  • handlu międzynarodowego (wielkości i kierunków eksportu i importu, integracji handlowej),
  • przepływów kapitału (krótkoterminowych inwestycji spekulacyjnych, długoterminowych inwestycji bezpośrednich, transferu technologii, zadłużania się zagranicą),
  • polityki pieniężnej i rynków walutowych (integracji monetarnej, wyboru systemu walutowego)
  • przepływu pracowników.