Quantitative analysis

Logo UW_ENG.png  

ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA QUANTITATIVE ANALYSIS 
w ramach programu kształcenia w MIĘDZYDZIEDZINOWEJ SZKOLE DOKTORSKIEJ Uniwersytetu Warszawskiego 


QUANTITATIVE ANALYSIS (QA) to nowa ścieżka kształcenia w ramach programu kształcenia Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej (MSD) Uniwersytetu Warszawskiego, realizowana od października 2023 r. Ścieżka QA oferuje doktorantom możliwość prowadzenia nowatorskich badań w dynamicznie rozwijającej się interdyscyplinarnej dziedzinie łączącej nauki ekonomiczne i matematykę. Ścieżka QA ma na celu przygotowanie doktorantów do analizowania i rozwiązywania trudnych problemów w polityce gospodarczej, finansach i świecie biznesu. Jego podstawy mogą być również wykorzystywane do analizy konkretnych zagadnień w zakresie np. ekonomii zdrowia, ekonomii środowiska czy ekonomii sektora energetycznego. Doktorat powinien wykorzystywać zaawansowane metody ilościowe.

Ścieżka QA skierowana jest do osób, które wykazują zdolności analityczne. Warunkiem koniecznym przyjęcia na ścieżkę QA jest posiadanie przez kandydatów wykształcenia w dziedzinie nauk społecznych (zwłaszcza ekonomii) lub  w dziedzinie  nauk ścisłych i przyrodniczych. Absolwenci programów czysto biznesowych i ekonomicznych często nie mają dogłębnego przeszkolenia w zakresie metod ilościowych, a matematycy i statystycy rzadko mają wykształcenie ekonomiczne. Ścieżka QA pozwala na połączenie wiedzy z tych dwóch dziedzin. Zróżnicowany zestaw umiejętności pozwala na dogłębniejszą i rzetelniejszą  analizę danych i dzięki temu skuteczniejsze rozwiązywanie złożonych problemów gospodarczych. 

LICZBA SEMESTRÓW I GODZIN NAUCZANIA: Ścieżka realizowana jest od I semestru do III  lub IV semestru w wymiarze od  65 do 80 godz. dodatkowego nauczania w stosunku do zajęć obowiązkowych dla wszystkich doktorantów MSD UW (różnica w liczbie godzin uzależniona jest długości trwania poszczególnych kursów w ramach poszczególnych bloków zajęć).

ZAJĘCIA W RAMACH ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA QA:  Ścieżka składa się z czterech bloków tematycznych (patrz tab. 1).

JĘZYK ZAJĘĆ: angielski (dla studentów polskojęzycznych dopuszczalne zajęcia z bloku matematycznego w języku polskim).

WSPARCIE FINANSOWE: 

  • Po zaliczaniu wszystkich kursów w ramach ścieżki kształcenia QA oraz po pozytywnej ocenie śródokresowej postępu prac nad doktoratem doktorant otrzyma dodatkowe stypendium (w stosunku do podstawowego stypendium doktorskiego MSD), finansowane ze środków WNE UW. Kwota miesięcznego stypendium oferowanego przez WNE będzie wynosić 1000 zł brutto (stypendium wypłacane od V semestru do semestru VIII, po spełnieniu ww. warunków (nie dłużej niż – w sumie – przez 24 miesiące).
  • WNE UW pokrywa koszty uczestnictwa w kursie w renomowanej uczelni zagranicznej. Uczestnictwo w kursie wymaga akceptacji promotorów, koordynatora ścieżki QA oraz dziekana WNE UW i dyrektora MSD. Kurs może być realizowany od III semestru kształcenia w MSD. Maksymalny koszt dofinansowania to 15 000 zł. Wydatki, które są pokrywane, to: opłata za kurs i ewentualne koszty podróży i noclegów.
  • Doktoranci ścieżki QA mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich badań oraz wyjazdów zagranicznych zarówno na WNE UW, jak i na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

LIMIT MIEJSC NA ROK:  6 osób. Warunkiem koniecznym dostania się na ścieżkę QA jest pozytywne przejście procesu rekrutacji do MSD w danym roku, posiadanie przez kandydatów wykształcenia w dziedzinie nauk społecznych (zwłaszcza ekonomii) lub  w dziedzinie  nauk ścisłych i przyrodniczych i zadeklarowanie chęci skorzystania ze ścieżki QA. O przyjęciu decyduje miejsce na liście rankingowej w rekrutacji MSD. 

PROMOTORZY: jeden z promotorów powinien być pracownikiem naukowym z WNE UW lub WMIM UW.

REGULAMIN: plik PDF


Tabela 1. Zajęcia obowiązkowe w ramach ścieżki kształcenia QA

Blok  tematyczny

Organizator zajęć

Kursy

Liczba godz.

Semestr

Punkty ECTS

Źródło opisu programu kształcenia

EKONOMIA

SDNS

Do wyboru:

  1. Zaawansowana mikroekonomia
  2. Zaawansowana makroekonomia
  3. Zaawansowane finanse

20-30

I lub II

2-3

Monitor UW Poz. 16

UCHWAŁA NR 210 SENATU UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

z dnia 18 stycznia 2023 r. w sprawie programu kształcenia

w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych

https://monitor.uw.edu.pl/Lists/Uchway/Attachments/6397/M.2023.16.U.210.pdf

s. 11-12

METODY ILOŚCIOWE

SDNS

Do wyboru jeden lub kilka krótszych:

  1. Przestrzenna analiza danych
  2. Szeregi czasowe i panele dynamiczne
  3. Dane na poziome jednostki
  4. Inne kursy (po zaakceptowaniu przez koordynatora ścieżki QA)

20

I lub II

2

 

MATEMATYKA

SDNŚiP

Wykład monograficzny udostępniany dla doktorantów lub studentów II stopnia przez Wydział Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego

15

I lub II

2

Monitor UW Poz. 16

UCHWAŁA NR 210 SENATU UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

z dnia 18 stycznia 2023 r. w sprawie programu kształcenia

w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych

https://monitor.uw.edu.pl/Lists/Uchway/Attachments/6398/M.2023.17.U.211.pdf

s. 9-10

ZAJĘCIA DOBRANE DO TEMATYKI BADAWCZEJ DOKTORANTA

Renomowany uniwersytet zagraniczny

(możliwy udział online)

Zajęcia dobrane w uzgodnieniu z promotorami oraz koordynatorem ścieżki QA

10-15

II, III lub IV

Min. 2