FAQ - często zadawane pytania
- Co to jest plagiat.pl?
Jest to program komercyjny w którym UW ma wykupiony abonament. Programu używają też inne uczelnie wyższe w Polsce. - Czy program wykrywa plagiat?
Nie program wykrywa zapożyczenia z innych tekstów.
Nie stwierdza, czy są one użyte w sposób uprawniony jako cytaty z podaniem źródła, czy nieuprawniony poprzez zawłaszczenie cudzego tekstu. - To w takim razie kto stwierdza plagiat?
Jeśli całość lub znaczna część pracy została zapożyczona bez podania źródeł potocznie mówimy o plagiacie.
O tym czy zapożyczenie jest nieuprawnione może stwierdzić jedynie osoba, która ma odpowiednie przygotowanie merytoryczne.
Pierwszej analizy raportu generowanego przez program dokonuje operator wydziałowy programu - Pani Edyta Gajcy. Jeśli raport wzbudzi jej wątpliwości przekazuje pełny raport z programu do analizy przez promotora, który podejmuje ostateczną decyzję. Do raportów mają też dostęp recenzenci prac. - Czy mogę przesłać pracę do analizy "na próbę"?
Promotor, który ma wątpliwości co do "czystości" pracy może albo sam uzyskać dostęp do programu, w ramach abonamentu UW, albo też przesłać ją do operatora wydziałowego z prośbą o sprawdzenie.
Studenci mogą sprawdzać prace odpłatnie w portalu plagiat.pl jednak nie należy panikować.
Jeżeli praca została napisana samodzielnie nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na analizę. - Jakie bazy danych sprawdza program?
Program plagiat.pl analizuje zawartość pracy porównując ją z zawartością bazy danych zawierającej inne prace dyplomowe, oraz inne publikacje w tym także fragmenty książek oraz z całymi dostępnymi w danej chwili zasobami internetowymi. Raport generowany jest z uwzględnieniem dziedziny pracy.
Dlatego nie porównuje np. prac z ekonomii czy fizyki z pracami z muzykologii lub lingwistyki stosowanej. - Co jest w raporcie?
Raport generowany przez program zawiera dwa współczynniki które, są wynikiem analizy ilościowej zapożyczeń w pracy w stosunku do całości tekstu.
Wynik podawany jest w formie dwóch współczynników. Program wykrywa również użycie znaków z innych alfabetów.
- współczynnik pierwszy analizuje zgrupowania po 4 słowa. Ten współczynnik sprawdza samodzielność językową pracy. Dla prac z dziedziny ekonomia ten współczynnik uznajemy za niepokojący jeżeli wynosi powyżej 50%. Współczynnik jest przydatny w sytuacji sprawdzania prac z literatury i lingwistyki, gdzie samodzielność językowa ma znaczenie.
- współczynnik drugi analizuje zgrupowania po 25 słów. Ten współczynnik wykrywa cytaty lub zapożyczenia. W raporcie współczynnik uznajemy za niepokojący jeżeli wynosi powyżej 5%.
UWAGA! Współczynnik powyżej normy nie oznacza, że praca jest plagiatem. Wskazuje jedynie, że praca zawiera dużą liczbę zapożyczeń i powinna być powtórnie przeanalizowana pod tym względem przez promotora i uważnie recenzowana. Pomaga w tym Pełny raport, który zawiera pełną treść pracy z podkreślonymi zapożyczeniami wraz z podaniem ich źródła. - Informacja o użyciu czcionek innych niż polskie zapobiega stosowaniu np. zastąpienia przez plagiatora literki "b" rosyjskim "w" w całym tekście. Takie metody stosowano aby oszukać starsze programy. W pracach z nauk ścisłych często wykrywa oznaczenia greckie stosowane we wzorach. Informacja ta jest weryfikowana przez operatora podczas wstępnej analizy raportu.