Prof. Anna Matysiak na liście Stu Kobiet Roku 2020 „Forbes Women”

14 grudnia 2020

Z radością informujemy, że dr hab. Anna Matysiak, prof. ucz. znalazła się w gronie stu najbardziej wpływowych kobiet 2020 roku wg. magazynu "Forbes".

W kategorii Nauka, prof. Anna Matysiak znalazła się obok m.in. Carmen M. Reinhart - głównej ekonomistki Banku Światowego, profesorki Harvard University, najczęściej cytowanej ekonomistki ostatniej dekady, prof. Fabioli Gianotti - szefowej CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), czy Christiny Koch i Jessici Meir - amerykańskich astronautek, które jako pierwsze kobiety w historii wzięły udział w samodzielnym spacerze kosmicznym bez udziału mężczyzn astronautów.

Działalność naukowa dr hab. Anny Matysiak, prof. ucz. koncentruje się wokół analiz współzależności procesów demograficznych i społeczno-ekonomicznych, w szczególności analizy powiązań pomiędzy procesem formowania i rozpadu rodzin a aktywnością zawodową i statusem społeczno-ekonomicznym ludności, kulturowymi rolami płci, jakością życia oraz polityką rodzinną.

Dr hab. Anna Matysiak, prof. ucz. realizuje na naszym Wydziale prestiżowy grant ERC (European Research Council) na projekt „LABFER: Globalizacja i zmiany w rynku pracy a płodność”, w ramach którego badany jest wpływ cyfryzacji, globalizacji i automatyzacji na kwestię zakładania rodziny oraz posiadania dzieci.

W 2020 r. jej publikacje ukazały się w międzynarodowych czasopismach naukowych: "Advances in Life Course Research", "Social Science Research" oraz "European Journal of Population".

Wyróżnienie Kobiety Forbes Women 2020 zostało przyznane w siedmiu kategoriach:

• Biznes/Ekonomia
  • Ikony/Mentorki
  • Polityczki/Aktywistki/Działaczki
  • Gwiazdy/Influencerki
  • Kultura/Sztuka
  • Nauka
  • Sport

W zestawieniu znalazły się m.in.: Jacinda Ardern, Greta Thunberg, prof. Maria Janion, Olga Tokarczuk, Iga Świątek czy Wanda Traczyk-Stawska.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na stronie magazynu Forbes.

Serdecznie gratulujemy!