Podręcznik o klimacie - "Klimatyczne ABC"

19 stycznia 2021

„Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu” to pierwszy w Polsce interdyscyplinarny podręcznik poświęcony zmianom klimatu.

Publikacja powstała pod redakcją naukową mgr. Zbigniewa Bohdanowicza - doktoranta naszego Wydziału, dr Magdaleny Budziszewskiej z Wydziału Psychologii UW oraz dr Aleksandry Kardaś z Wydziału Fizyki UW.

W skład zespołu badaczy, reprezentujących wiedzę z zakresu fizyki, chemii, biologii, ekologii, geografii, ekonomii, psychologii, wiedzy o społeczeństwie oraz inżynierii, weszli także inni naukowcy Wydziału Nauk Ekonomicznych:

• dr hab. Marek Giergiczny, prof. UW;
  • dr hab. Beata Łopaciuk-Gonczaryk;
  • dr Jan Witajewski-Baltvilks;
  • oraz prof. dr hab. Tomasz Żylicz.

Książkę przygotowali wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Książka podzielona jest na cztery części, przedstawiające mechanizmy i przyczyny globalnego ocieplenia, jego konsekwencje, a także działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu. Zawiera 13 lekcji oraz 25 pytań i odpowiedzi ekspertów z podaniem źródeł, raportów międzynarodowych organizacji czy artykułów naukowych. Podręcznik może być wykorzystywany jako materiał dydaktyczny dla uczniów i studentów.

Publikację można pobrać bezpłatnie ze strony Wydawnictw UW.

Materiały edukacyjne są do pobrania ze strony www.KlimatyczneABC.uw.edu.pl.