V miejsce studentów WNE UW w prestiżowym konkursie Rotman International Trading Competition

26 lutego 2020

Z radością informujemy, że zespół reprezentujący Wydział Nauk Ekonomicznych po długich przygotowaniach i zaciętej rywalizacji z najlepszymi uniwersytetami na świecie zajął 5. miejsce w prestiżowym konkursie tradingowym Rotman International Trading Competition, który odbył się w dniach 20-22 lutego. Konkurs wygrał zespół z Baruch College z Uniwersytetu w Nowym Jorku.

W konkursie brało udział 47 drużyn, reprezentujących przodujące ośrodki naukowe z całego świata, z których zdecydowana większość pochodziła ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Reprezentowane były m.in.: Massachusetts Institute of Technology, Stanford University, Berkeley, University of California, Los Angeles, oraz University of Toronto. Zespół Uniwersytetu Warszawskiego, składający się ze studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych, był jedyną polską drużyną w tym konkursie.

Rotman International Trading Competition to prestiżowy konkurs tradingowy, organizowany od 17 lat przez Rotman School of Management z Uniwersytetu w Toronto. Konkurs składa się ze zróżnicowanych zadań, wymagających połączenia wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu rynków finansowych, modelowania matematycznego, programowania i ekonomii. Jest on rozgrywany na symulowanym rynku w czasie rzeczywistym, gdzie kluczowa jest umiejętność szybkiego dostosowania strategii do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Konkurencje obejmowały między innymi takie zagadnienia jak: wycena instrumentów finansowych, zarządzanie ryzykiem kredytowym i ryzykiem płynności a także handel algorytmiczny (algotrading) i handel zmiennością (volatility trading).

Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego zajęła 2. miejsce w konkurencji obejmującej handel zmiennością opcji - Volatility Trading, a model przygotowany przez nasz zespół stale osiągał wyniki w najlepszej trójce. Ponadto, reprezentanci Wydziału świetnie poradzili sobie w konkurencjach wymagających współpracy, zajmując 5. miejsce w konkurencji dotyczącej handlu kontraktami futures na produkty ropopochodne oraz 3. miejsce w rywalizacji na rynku spot i forward w kontraktach na energię elektryczną.

Wydział Nauk Ekonomicznych podczas konkursu reprezentowali: Katarzyna Kryńska (studentka kierunku Data Science and Business Analytics), Mateusz Kijewski (student kierunku Informatyka i Ekonometria), Michał Woźniak (student kierunku Data Science and Business Analytics) oraz Maciej Wysocki (student Międzykierunkowych Studiów Ekonomiczno-Menadżerskich). Opiekunem naukowym drużyny był dr Robert Ślepaczuk z Zakładu Finansów Ilościowych WNE UW. Zespól otrzymał aktywne wsparcie od Quantitative Finance Research Group.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych studentów, którzy pokazali, że mogą konkurować i wygrywać ze swoimi kolegami z najlepszych uniwersytetów na świecie!

Informacja o sukcesie studentów Wydziału na stronie internetowej dziennika Rzeczpospolita.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji na stronie konkursu.

WhatsApp Image 2020-02-22 at 23.32.03.jpeg
Drużyna WNE UW podczas konkursu Rotman International Trading Competition oraz opiekun grupy dr Robert Ślepaczuk