Wydarzenia marcowe 68. roku na WNE UW

19 lutego 2018

Kolegium Dziekańskie Wydziału Nauk Ekonomicznych ma przyjemność zaprosić na spotkanie wspomnieniowe wokół wydarzeń marcowych roku 1968, które odbędzie się 8 marca br. o godzinie 16:00 w sali B002.

W marcu 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim doszło do dramatycznych wydarzeń – studenckich protestów oraz ich brutalnej pacyfikacji przez aparat bezpieczeństwa PRL. „Wydarzenia marcowe” doprowadziły do zawieszenia działalności WNE UW, który został przekształcony w Instytut Nauk Ekonomicznych w ramach nowo powstałego Wydziału Nauk Społecznych. Instytut został ulokowany w budynku przy ul. Nowy Świat 69. Wkrótce, po kolejnej przeprowadzce, znalazł się na ulicy Długiej, w dzisiejszej lokalizacji WNE.

Gośćmi honorowymi spotkania będą prof. Włodzimierz Siwiński i prof. Jerzy Wilkin. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się podzielić wspomnieniami i posłuchać o tym, co wydarzyło się 50 lat temu. Spotkanie poprowadzi prof. Tomasz Żylicz.

_MG_1787.jpgProf. Włodzimierz Siwiński, rektor UW w kadencjach 1993-1999. W 1961 roku uzyskał magisterium na Uniwersytecie Warszawskim i rozpoczął pracę naukową u boku tak wybitnych profesorów jak: Oskar Lange, Czesław Bobrowski, Witold Kula i Edward Lipiński. Siedem lat później uzyskał na UW tytuł doktora nauk ekonomicznych, a w 1976 r. uzyskał habilitację na UW. W 1978 r. wyjechał na staż do Stanów Zjednoczonych (Kent State University), a po powrocie w latach 1979-1981 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. W 1981 r. został dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich UW. W 1984 r. ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych (Indiana University), gdzie w 1985 r. – wspólnie z Romualdem Kudlińskim – wydał „Szkice o gospodarce światowej”. Do Warszawy powrócił w 1986 r. Od 1987 r. był profesorem tytularnym, od 1992 r. profesorem zwyczajnym nauk ekonomicznych. W roku 1987 został prorektorem UW i funkcję tę sprawował aż do wyboru na rektora w 1993 r. Rektorem był przez dwie kadencje, podczas których rozpoczęto budowę i oddano do użytku nowoczesny budynek Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej. W latach 1996-1999 przewodniczył Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

IMG_9363.jpgProf. Jerzy Wilkin - w 1970 ukończył studia ekonomiczne na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał również stopnie naukowe doktora (1976) i doktora habilitowanego (1985). W 1994 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Zawodowo przez wiele lat związany z Uniwersytetem Warszawskim. Był prodziekanem (1987–1990) i dziekanem (1996–1999) Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich UW (1990–1992) i kierownikiem Katedry Ekonomii Politycznej (1996–2014). Profesor zwyczajny w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN i kierownik Zakładu Integracji Europejskiej w tym instytucie.

Aby upamiętnić 50. rocznicę wydarzeń marcowych oraz uhonorować ich uczestników, na Uniwersytecie Warszawskim odbędą się liczne debaty, konferencje i wystawy. Więcej o wydarzeniach ogólnouniwersyteckich.