Wybierz język
pl gb
04.05.2022, 11:19

Seminarium EUROREG z udziałem prof. Katarzyny Kopczewskiej [28.04.2022]

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym Seminarium EUROREG pt. „Przestrzenne uczenie maszynowe i jego wykorzystania w regionalistyce”, które poprowadzi dr hab. Katarzyna Kopczewska, prof. ucz.

Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia 2022 r., w godzinach 11:30-13:00 w formule hybrydowej – w siedzibie Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego (Sala 102) oraz za pośrednictwem platformy Zoom.

Link do spotkania:

https://zoom.us/j/95654692315?pwd=Qm12T0sxaWFUVkw2bmlob3ltRHpjZz09

Meeting ID: 956 5469 2315

Passcode: 4AeCRt

 

Przedstawione zostaną metody przestrzennego uczenia maszynowego (ML, machine learning). Uczenie maszynowe przestrzenne stanowi alternatywę, jak i uzupełnienie dla dobrze ugruntowanej ekonometrii i statystyki przestrzennej. Istotą jest sposób uwzględniania informacji z sąsiedztwa i traktowania danych o różnej granulacji przestrzennej. Jest to nowy obszar analityczny, wymagający systematyki dostępnych metod, uwzględniającej ich potencjał i pułapki. Skatalogowane i skomentowane zostaną metody grupowania przestrzennego do mapowania, bootstrap, walidacji krzyżowej, modelowania GWR etc. W odniesieniu do przestrzennych modeli nadzorowanego ML omówiona zostanie integracja danych przestrzennych, modelowanie, trenowanie modeli i predykcja w celu radzenia sobie z przestrzenną autokorelacją i dużymi zbiorami danych. Ta systematyka pokazuje, że istnieje wiele konkurencyjnych rozwiązań dających zróżnicowane rezultaty. Trudno jest zastąpić macierz wag przestrzennych oraz opóźnienie przestrzenne, typowe dla statystyki i ekonometrii przestrzennej. Przegląd metodologiczny pokazuje, że badacze łączą stare i nowe algorytmy i rozwiązania ilościowe, aby odpowiedzieć na wyzwania big data i skalowalności metod, przy uwzględnieniu specyfiki danych przestrzennych. Jest to kluczowe dla lepszego wykorzystania danych satelitarnych, spektralnych, nocnych świateł, czy zdjęć, a także daje znaczące przewagi w predykcji. Jednak wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie heterogeniczności przestrzennej i kierunkowości procesów, a także modelowania danych czasowo-przestrzennych. Do badań przyszłości należą metody przestrzenne 3D, modelowanie ruchu, przestępczości czy rozwoju oparte na zdjęciach.

Szczegółowy program spotkań zaplanowanych w semestrze letnim 2021/2022 znajduje się na stronie: http://www.euroreg.uw.edu.pl/pl/seminaria


Tradycja czwartkowych seminariów EUROREG sięga połowy lat 70’, pod szyldem EUROREG są one prowadzone od początku jego istnienia, czyli od 1991 r. Seminaria są efektem współpracy trzech instytucji: EUROREG UW, Polskiej Sekcji Stowarzyszenia Regional Studies oraz Katedry UNESCO Trwałego Rozwoju.


Nagranie ze spotkania jest dostępne na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=3F_9r6D8ZX4

Poprzednia

Następna
Góra