Certyfikat jakości
kształcenia dla WNE
WNE Centrum
Egzaminacyjnym EBC*L
Serie wydawnicze
Polish Studies in Economics
Seria Polish Studies in Economics, pod redakcją dr hab. prof. UW Ryszarda Kokoszczyńskiego, kierownika Zakładu Finansów Ilościowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego, wydawana przez prestiżowe wydawnictwo Peter Lang, ma na celu przybliżenie szerokiemu grupie czytelników wybranych prac stworzonych przez polskich ekonomistów, wywodzących się ze środowisk akademickich, jak również pracujących w publicznych i prywatnych instytucjach. Książki publikowane w tej serii koncentrują się przeważnie na kwestiach ważnych przede wszystkim dla Polski oraz Europy, lecz bez wątpienia przedstawione w nich analizy i wyniki badań mają duże znaczenie dla międzynarodowego grona ekonomistów, osób odpowiedzialnych za tworzenie polityki oraz biznesmenów. W ten sposób autorzy i redaktorzy poszczególnych tomów pragną przyczynić się do pogłębienia dyskusji nad teoretycznymi i praktycznymi aspektami badań najważniejszych zagadnień ekonomicznych. Redakcja serii jest również otwarta na publikację prac będących rezultatem współpracy między polskimi i zagranicznymi ekonomistami. Zapraszamy do publikacji monografii, prac zbiorowych, tomów pokonferencyjnych oraz innych rozpraw naukowych.
Badania Ekonomiczne
Badania Ekonomiczne to seria książkowa Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego powstała z inicjatywy Wydziału Nauk Ekonomicznych UW w 2005 r. W serii wydawane są książki monograficzne prezentujące zaawansowane badania naukowych w zakresie nauk ekonomicznych adresowane przede wszystkim do osób zajmujących się nimi zawodowo – naukowców, polityków gospodarczych, studentów, ale też do osób, które z racji pozazawodowych zainteresowań, chciałyby poznać ważne dla ekonomicznego funkcjonowania społeczeństw zagadnienia wyjaśnione w naukowy sposób.
Dążeniem Komitetu Redakcyjnego opiniującego propozycje wydawnicze jest udostępnianie czytelnikowi wyników badań prowadzonych na najwyższym poziomie. Z tego powodu Komitet przywiązuje dużą wagę zarówno do doniosłości i aktualności problemów przedstawianych w książkach, jak i do jakości samych badań tak w warstwie teoretycznej, jak i metodologicznej.
Komitet Redakcyjny serii Badania Ekonomiczne:
- dr hab. Urszula Sztandar-Sztanderska, prof. UW (Przewodnicząca)
- dr hab. Mikołaj Czajkowski, prof. UW
- prof. dr hab. Dariusz Dziuba
- dr hab. Jan Fałkowski
- dr hab. Ryszard Kokoszczyński, prof. UW
- prof. dr hab. Krzysztof Opolski
- dr hab. Wojciech Otto
- prof. dr hab. Jerzy Wilkin
Zgłoszenia propozycji wydawniczych należy kierować do:
vf%HR7z}jdGEm*LSwhp`M_5ls]#[jav$Av`p^P!\es.\m`yF.UB]`, vf%HR7z}jdGEm*LSwhp`M_]#[dOq#5$`p%\2%vzD\]Mfi=L,
korzystając z Formularza zgłoszenia
Książka poszerza wiedzę dotyczącą budowy i założeń teoretycznych tego rodzaju modeli oraz sposobów interpretacji generowanych przez nie wyników. Jest skierowana zarówno do osób zainteresowanych prowadzeniem własnych badań wykorzystujących regionalne modele CGE, jak i tych, które w swojej pracy zawodowej posługują się rezultatami analiz wykonanych za pomocą tego typu modeli makroekonomicznych.
W rozdziale pierwszym Autorzy szczegółowo omawiają założenia metodologiczne modelu TERM oraz proces jego kalibracji i dezagregacji regionalnej. Kolejne części pokazują praktyczne przykłady wykorzystania modelu TERM do oceny efektów różnych polityk makroekonomicznych w Polsce. Rozdział drugi zawiera analizę efektów wspierania obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania w ramach wspólnej polityki rolnej w Polsce, przeprowadzoną na podstawie statycznej wersji modelu. W rozdziale trzecim oceniono wpływ inwestycji w działalność B+R na rozwój gospodarczy Polski i poszczególnych województw. Rozdział czwarty zawiera szczegółową analizę efektywności wsparcia w ramach instrumentów zwrotnych Unii Europejskiej na terenie województwa wielkopolskiego przy użyciu dynamicznej wersji modelu TERM.
Prezentowane wyniki analiz zostały opracowane w ramach projektu badawczego „Społeczne i ekonomiczne uwarunkowania wyborów osób w wieku 19–30 lat dotyczących studiowania”, realizowanego przez zespół z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych.
Autorzy identyfikują mechanizmy występujące w kontaktach między czterema głównymi interesariuszami procesu kształcenia na poziomie wyższym: uczelniami publicznymi, prywatnymi, studentami (i ich gospodarstwami domowymi) oraz państwem. Stosując najnowsze podejścia metodologiczne z zakresu ekonomii eksperymentalnej i wyboru warunkowego, podejmują próbę pomiaru wielkości, struktury oraz zróżnicowania kosztów edukacji na poziomie wyższym z perspektywy zarówno studenta, jak i uczelni.
Autorka przybliża jeden z modeli formułowania oczekiwań ekonomicznych, tzw. adaptacyjne uczenie się. Publikacja zawiera prezentację różnych poglądów na proces formułowania oczekiwań: hipotezy racjonalnych oczekiwań, koncepcji ograniczonej racjonalności, koncepcji adaptacyjnego uczenia się, modeli lepkiej informacji, modeli racjonalnej nieuwagi oraz wyniki empirycznego badania procesu formułowania oczekiwań inflacyjnych konsumentów w krajach Unii Europejskiej z punktu widzenia modeli adaptacyjnego uczenia się.
Publikacja przeznaczona dla studentów ekonomii zainteresowanych tematyką oczekiwań inflacyjnych oraz ekonomistów i ekonometryków zajmujących się modelowaniem inflacji i polityką pieniężną.
Książka jest kompleksowym opracowaniem kryteriów decyzji o podejmowaniu i utrzymaniu zatrudnienia – fundamentalnej dla funkcjonowania rynku pracy oraz kluczowej dla zrozumienia skomplikowanego układu powiązań między pracodawcą a pracobiorcą. Modelowanie preferencji pracowników w zakresie użyteczności płynącej z zatrudnienia stanowi uzupełnienie luki w pojmowaniu natury substytucji pomiędzy szeroko definiowanymi korzyściami z podjęcia pracy. W badaniach opisanych w książce Autor dokonał adaptacji metody wyboru warunkowego (DCE) do analizy decyzji dotyczących podjęcia zatrudnienia. Dzięki takiemu podejściu uzyskał oszacowania parametrów funkcji użyteczności związanej z cechami pracy oraz precyzyjną wycenę (skłonność do zapłaty) za poszczególne poziomy atrybutów. Konstrukcja badania pozwoliła także na analizę wysokości płac progowych w zależności od cech ofert pracy. Uzyskane wyniki wskazują na możliwość realnej poprawy efektywności istniejących kontraktów na rynku pracy za pomocą praktycznej implementacji prezentowanych narzędzi.
Książka omawia własności statystyczne metody propensity score matching w małej próbie. Porównano w niej na gruncie symulacji różne estymatory łączenia wykorzystujące prawdopodobieństwo w małych próbach. Porównaniu są poddane estymatory służące do szacowania przeciętnych efektów oddziaływania (ATE) oraz przeciętnych efektów oddziaływania wobec jednostek poddanych oddziaływaniu (ATT). Dla obu efektów porównywane są estymatory wykorzystujące łączenie 1 do 1 według prawdopodobieństwa oraz wykorzystujące ważenie obserwacji odwrotnością oszacowania prawdopodobieństwa poddania oddziaływaniu (propensity score).
Publikacja adresowana jest głównie do specjalistów z zakresu metod ilościowych w ekonomii, zajmujących się ilościową ewaluacją programów.
Książka zawiera przegląd metod umożliwiających regularną obserwację i analizę oczekiwań inflacyjnych na podstawie konsumenckich danych ankietowych oraz dokonuje oceny użyteczności tych miar we wnioskowaniu makroekonomicznym. Potrzeba pomiaru oczekiwań inflacyjnych wynika bowiem przede wszystkim z konieczności empirycznej weryfikacji różnych modeli formułowania oczekiwań oraz testowania wpływu oczekiwań na zmiany cen w gospodarce.
Książka jest kompleksowym opracowaniem teorii regionalizmu handlowego oraz badań empirycznych wpływu tego procesu na współpracę gospodarczą na świecie. Regionalizm handlowy stał się w XXI wieku najczęściej wybieraną formą regulowania współpracy gospodarczej. Obecnie praktycznie każde państwo zawiera ze swoimi partnerami handlowymi regionalne porozumienia handlowe, tworząc strefy wolnego handlu bądź unie celne. Polskę jako państwo członkowskie Unii Europejskiej obowiązuje ponad trzydzieści takich regionalnych porozumień handlowych.
W książce omówiono zagadnienia związków między otwarciem polskiej gospodarki a sytuacją na rynku pracy. Autorka, odwołując się do wybranych teorii wymiany międzynarodowej i ekonomii rynku pracy, stawia hipotezy dotyczące skutków dynamicznego przyrostu wymiany zagranicznej Polski w zakresie towarów, dla wynagrodzeń i zatrudnienia w poszczególnych działach przemysłu. Następnie, uwzględniając dane dotyczące gospodarki polskiej z okresu od początku transformacji do wejścia Polski do UE, weryfikuje postawione hipotezy. Obraz zależności rynku pracy i wymiany międzynarodowej okazuje się znacznie bardziej złożony i niejednoznaczny, niż wskazują na to formułowane w mediach opinie i oceny problemu.
Celem książki jest całościowa analiza bezrobocia w aspektach mikro- i makroekonomicznych w okresie transformacji, w tym tzw. „drugiej fali bezrobocia” (czyli lat 2001-2003) oraz stopniowej poprawy sytuacji na polskim rynku pracy po roku 2007. Badania zaprezentowane w pracy obejmują zagadnienie lokalnej histerezy bezrobocia (z wykorzystaniem danych powiatowych), wraz z prezentacją czynników determinujących istnienie tego zjawiska oraz indywidualnej histerezy bezrobocia (z wykorzystaniem zbiorów BAEL), gdzie obiektem analizy są osoby, które w latach 1995-2010 doświadczyły bezrobocia.Praca ma charakter zdecydowanie empiryczny, a rozważania teoretyczne służą jedynie osadzeniu pytań badawczych w szerszych ramach. Wkład Autorki do rozwoju rozumienia procesów gospodarczych dotyczy przede wszystkim wykorzystania nowych technik estymacyjnych oraz nowych zbiorów danych umożliwiających przetestowanie po raz pierwszy w odniesieniu do kraju transformującego się formułowanych wcześniej w teorii hipotez.
Prezentowana książka jest próbą identyfikacji najważniejszych czynników determinujących zróżnicowanie długości życia kobiet i mężczyzn. Analiza sięgająca połowy XVIII wieku przedstawia zmianę skali i charakteru przedwczesnej umieralności mężczyzn: wzorzec obserwowany w okresie wczesnej modernizacji determinowany był czynnikami biologicznymi, podczas gdy wzorzec rejestrowany w okresie dojrzałego społeczeństwa przemysłowego wynikał z zachowań ryzykownych i szkodliwych dla zdrowia. Badanie dotyczy także najnowszych zmian w dziedzinie umieralności – rosnące znaczenie jakości życia sprzyja upowszechnianiu się zachowań prozdrowotnych i profilaktycznych wśród mężczyzn, a tym samym „doganianiu” kobiet pod względem długowieczności.
Książka jest poświęcona analizie redystrybucji dochodów i jej wpływu na dobrobyt społeczny w Polsce w okresie od drugiej połowy lat 90. XX w., przy czym rozważanymi instrumentami zmiany nierówności dochodów są wybrane świadczenia społeczne po stronie wydatków publicznych i PIT po stronie dochodów publicznych. Ponieważ w ramach teorii wyboru społecznego, opartej na indywidualnych funkcjach użyteczności, nie można empirycznie wyznaczyć dobrobytu społecznego bazując na rozkładach dochodów, dobrobyt ten jest oceniany parametrycznie, tzn. za pomocą jego skróconej funkcji (abbreviated social welfare function) jako rosnącej funkcji średniego dochodu i malejącej funkcji miernika zróżnicowania dochodów.
W publikacji zrekonstruowano historię powstania i rozwoju ekonomii kosztów transakcyjnych, a także opisano najważniejsze nurty badawcze tego obszaru teorii ekonomii, a więc przede wszytkim podejście analityczne Oliviera Williamsona, studia z zakresu corporate governance oraz prace, w których analizuje się wpływ instytucji na wielkości kosztów transakcyjnych. Praca w interesujący sposób przedstawia proces wzrostu zróżnicowania dwudziestowiecznej ekonomii, a przez to pozwala lepiej zrpzumieć współczesną teorię ekonomii.
Autor ukazuje dylematy współczesnego państwa dobrobytu i kierunki jego dostosowań do wyzwań ekonomicznych, społecznych i demograficznych. koncentruje sie na nastepujących zagadnieniach: teoretycznych argumentach zwolenników i przeciwników państwa dobrobytu, empirycznej analizie ekonomicznej i społecznej efektywności państwa dobrobytu, organizacji systemu zabezpieczenia społecznego w wybranych krajach oraz kierunkach reform państwa dobrobytu. Zamieszczone w książce wyniki badań wskazują na rzeczywiste problemy państwa dobrobytu, ale jednocześnie dostarczają argumentów przeciwko uproszczonym poglądom na temat jego kryzysu czy wręcz nieuchronnego krachu.
Książka poświęcona mikro- i makroekonomicznym uwarunkowaniom dynamiki luki technologicznej w globalnej gospodarce opartej na wiedzy. Zawiera badania empiryczne innowacji i luki technologicznej ograniczone do działu przemysłu przetwórczego oraz opiera się głównie na modelach innowacji i luki technologicznej wypracowanych dla przemysłu.
W części pierwszej przedstawiono retrospektywne spojrzenie na sposób, w jaki traktowano problem technologii w tzw. czystej teorii handlu, omówiono modele luki technologicznej. Dokonano przeglądu empirycznych modeli luki technologicznej oraz wyników badań empirycznych dotyczących tendencji specjalizacji i konwergencji handlowej. Część druga poświęcona jest problemowi dyfuzji technologii, która jest uznawana za zasadniczy czynnik determinujący dynamikę luki technologicznej. W części trzeciej, opartej na badaniach empirycznych autora, poruszana jest problematyka dotycząca relacji między procesami innowacyjnymi a polityką makroekonomiczną.
Książka otrzymała w 2010 r. nagrodę w Konkursie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. prof. Edwarda Lipińskiego.
Nagroda jest przyznawana za książkę wnoszącą nowe wartości do dorobku nauk ekonomicznych w Polsce.
Książka przybliża polskiemu czytelnikowi dyskusję na temat nowoczesnych rozwiązań systemowych, testowanych w wielu krajach na świecie, a wdrażanych pod szyldem koordynowanej opieki zdrowotnej. Autorka podziela opinię wielu środowisk naukowych i eksperckich na świecie, że forma opieki koordynowanej ma przed sobą szerokie perspektywy oraz stanowi godną rozważenia alternatywę wobec konkurencyjnych modeli organizacji systemu opieki zdrowotnej.
Praca poświęcona jest zależnościom między rozwiązaniami przyjętymi w nowych konstytucjach państw postsocjalistycznych Europy i Azji a procesem reform gospodarczych, realizowanym po 1989 roku. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, jakie ramy konstytucyjne mogą sprzyjać pomyślnemu dokończeniu procesu transformacji gospodarczej w tej części świata.
Książka poświęcona jest związkom między polityką, ustrojem instytucjonalnym a gospodarką. Jest ona próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaka powinna być optymalna polityka makroekonomiczna oraz struktura instytucjonalna gospodarki, sprzyjająca wzrostowi gospodarczemu krajów transformujących się, w których zarówno zmiany polityki, jak i zmiany instytucjonalne zachodzą znacznie szybciej niż w wysoko rozwiniętych krajach Zachodu. Autorzy połączyli koncepcje teoretyczne z wynikami własnych badań empirycznych, dzieki czemu ich praca zainteresuje zarówno praktyków w dziedzinie nauk ekonminyczh i społecznych, jak i nauczycieli akademickich.
W książce zaprezentowano teoretyczną i empiryczną analize wpływu norm i regulacji technicznych na strukturę i wielkość handlu międzynarodowego. Szczegółowo omówiono znaczenie norm dla Polski, która stała się członkiem Unii Europejskiej - unijne regulacje techniczne zaczęły obowiązywać wszystkich krajowych producentów i kształtować politykę handlową naszego kraju wobec państw trzecich. Punktem odniesienia uczyniono regulacje WTO i unijna politykę standaryzacyjną. Pokazano, że polityka unijna oddziałuje na import z krajów trzecich, a przystąpienie krajów Europy Środkowej i Wschodniej do Unii wpływa na wielkość i strukturę eksportu Polski oraz innych krajów regionu do "starych" członków UW.
W książce zaprezentowano uwarunkowania społeczno-ekonomiczne decydujące o skali i charakterze mobilności Polaków w okresie transformacji systemowej. Publikacja to stanowi dokument tego czasu, pokazuje bowiem zagraniczne migracje pracownicze, wskazując jednocześnie na możliwe scenariusze po przystąpieniu polski do Unii Europejskiej.
Praca ta poświęcona jest teoretycznej i empirycznej analizie przyczyn oraz skutków lokalizacji spółek z udziałem kapitału zagranicznego na terenie Polski na tle przemian zachodzących we współczesnym świecie. W procesach globalizacji coraz większe znaczenie odgrywają przedsiębiorstwa międzynarodowe. Dzięki obecności w wielu krajach i łatwemu dostępowi do światowych zasobów wiedzy są one postrzegane jako katalizatory dokonujących się przemian. Powodują, między innymi, zmiany przestrzennej konfiguracji działalności gospodarczej w tych krajach.